Bitcoin (BTC) i Bitcoin Cash (BCH). Czym się różnią?

Wiadomości btc bch

Bitcoin Cash to kryptowaluta, która powstała w wyniku rozłamu łańcucha (ang. hard fork) Bitcoina. Podział nastąpił w wyniku braku porozumienia górników […]

bitbay zonda

Bitcoin Cash to kryptowaluta, która powstała w wyniku rozłamu łańcucha (ang. hard fork) Bitcoina. Podział nastąpił w wyniku braku porozumienia górników odnośnie zmiany protokołu i dalszego rozwoju BTC.

 

Bitcoin Cash to kryptowaluta, która powstała w wyniku rozłamu łańcucha (ang. hard fork) Bitcoina. Podział nastąpił w wyniku braku porozumienia górników odnośnie zmiany protokołu i dalszego rozwoju BTC.

 

W dyskusji na temat dalszych losów Bitcoina brały udział 2 grupy o różnych poglądach. Pierwsza grupa składała się głównie z górników, a w drugiej domininowali użytkownicy tej kryptowaluty, wśród których była znaczna liczba osób, którzy korzystali z BTC od lat i przyczynili się do jego popularyzacji. Te dwie grupy ostatecznie nie doszły do porozumienia, odnośnie sposobu, w jaki powinien być skalowany protokół Bitcoina.

 

Górnicy chcieli, aby Bitcoin używał większych bloków, aby więcej danych (transakcji) mieściło się w każdym z nich. Użytkownicy i programiści chcieli wdrożyć Segregated Witness (SegWit), czyli kompresję danych transakcji, również w celu zwiększenia ilości danych w każdym bloku.

 

Choć cel był ten sam, żadna ze stron nie chciała pójść na kompromis. W efektcie Bitcoin został podzielony na dwie różne kryptowaluty, które mają wspólną historię transakcji sprzed podziału. Bitcoin Cash to sieć obsługiwana przez górników, którzy chcieli większych bloków, a oryginalny Bitcoin jest wspierany głównie przez programistów i użytkowników.

 

W momencie podziału, na każdy adres BTC w sieci, została przesłana adekwatna ilość nowej kryptowaluty BCH, w proporcji 1:1. Jeśli w chwili hard forka na portfelu było 10 BTC, użytkownik otrzymał 10 BCH.

 

Bitcoin i Bitcoin Cash – różnice

 

Należy pamiętać, że Bitcoin (BTC) i Bitcoin Cash (BCH) to dwie różne kryptowaluty. Błędne wysłanie BTC na adres BCH lub odwrotnie, jest częstym powodem utraty środków. Dlatego polecamy zawsze dokładnie sprawdzać adresy podczas dokonywania transakcji.

 

Co prawda Bitcoin Cash ma niższe opłaty transakcyjne, w porównaniu do oryginalnego Bitcoina, przy podobnym obciążeniu sieci, jednak należy wziąć pod uwagę inne, kluczowe kwestie. BCH nie ma tak dużej akceptacji społeczności, więc w porównaniu do BTC, istnieje mniej portfeli i giełd, które wspierają tę kryptowalutę.

 

Oryginalny Bitcoin ma znacznie większe bezpieczeństwo i stabilność, ponieważ stoi za nim większe wsparcie całej infrastruktury. W momencie pisania artykułu, BTC posiada obecnie około 4,5 raza więcej pełnych węzłów niż Bitcoin Cash. Widzimy więc, że sieć BTC jest bardziej zdecentralizowana, co nie tylko zapewnia większe bezpieczeństwo, ale również jest bliższe idei kryptowalut. Warto pamiętać, że BCH to przedsięwzięcie, w którym kluczową rolę odgrywają 2 firmy – należąca do Rogera Vera Bitcoin.com oraz Bitmain, największy na świecie producent koparek kryptowalut.

 

W odróżnieniu od Bitcoin Casha, tradycyjny Bitcoin jest głównie w rękach społeczności. Oczywiście, ciężko mówić o całkowitej decentralizacji, natomiast z pewnością BTC jest bliższe temu, czego użytkownicy oczekują od kryptowalut. Potwierdza to niezmienna, pierwsza pozycja pod względem kapitalizacji oraz rosnąca akceptacja dla tej kryptowaluty. 

 

Co równie ważne, na giełdach dostępnych jest znacznie więcej par walutowych z BTC niż BCH. Oznacza to, że tradycyjny Bitcoin jest również znacznie bardziej przyjazny dla traderów.

Według planów, 15 listopada, na blockchainie BCH nastąpi hard fork, w wyniku którego sieć podzieli się na 2 kryptowaluty: Bitcoin Cash ABC oraz Bitcoin SV. Jest to kolejny dowód na to, że powstała w sierpniu 2017 kryptowaluta nie przyjęła się tak dobrze, jak zapowiadali jej twórcy. Było to jednak do przewidzenia. Prawdziwy Bitcoin jest tylko jeden. 

Tagi
BCH bitcoin Bitcoin Cash btc btc bch

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.