za
cbdc

BIS i Szwajcarski Bank zakończyły dwa testy koncepcyjne CBDC

2020-12-05
Pozostałe
1,5% dla maluszka

Bank Rozrachunków Międzynarodowych i Szwajcarski Bank Narodowy badają korzyści płynące z wdrożenia cyfrowej waluty banku centralnego, czyli CBDC, z wykorzystaniem technologii blockchain.

Projekt Helvetia

Zgodnie z zapowiedzią z 3 grudnia szwajcarskie BIS Innovation Hub Swiss Centre zakończyło z sukcesem dwa testy koncepcyjne. BISIH połączyło istniejące systemy płatnicze z rozproszoną księgą i rozliczyło ztokenizowane aktywa za pomocą hurtowego CBDC.

Nowa inicjatywa, znana jako “Project Helvetia”, jest wspólnym przedsięwzięciem BISIH, SNB i szwajcarskiej giełdy papierów wartościowych Six Group.

Giełda oświadczyła, że Project Helvetia zbadał technologiczne i prawne możliwości transferu aktywów cyfrowych poprzez emisję hurtowego CBDC na platformie Six Digital Exchange. Oczekuje się, że nowa platforma zostanie uruchomiona w niedalekiej przyszłości, oferując emisję, obrót, rozliczanie, zarządzanie i przechowywanie ztokenizowanych aktywów.

Jak zauważyły instytucje finansowe, eksperyment wcale nie oznacza, że szwajcarski bank centralny wyemituje hurtowe CBDC,

Andréa Maechler, członek zarządu SNB, podkreśliła, że szwajcarski bank centralny nie chce zaprzepaścić szans na poprawę systemu finansowego za pomocą nowych technologii:

“Niezależnie od tego, jakie technologie przyjmą kolejne rynki finansowe, należy zachować bezpieczeństwo i niezawodność szwajcarskiej infrastruktury finansowej. Jeśli [technologia księgi rozproszonej] może przynieść znaczącą poprawę w zakresie obrotu papierami wartościowymi i rozliczeń, wówczas zostanie przygotowany SNB”.

Chociaż wydaje się, że DLT może być użytecznym narzędziem w przyszłości systemu finansowego, nadal nie ma wyraźnej zgody co do tego, czy technologia ta jest konieczna do uruchomienia CBDC. We wrześniu 2020 r. kierownictwo SNB i Deutsche Bundesbank stwierdziły, że globalne projekty detalicznego CBDC nie potrzebują korzystać z blockchaina.

CBDC na świecie

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska opublikowały ostatnio wspólny raport dot. projektu Aber, swojej wspólnej cyfrowej waluty.

W połowie listopada Deutsche Bank wezwał całą Europę do przyspieszenia prac dot. emisji walut cyfrowych banków centralnych. Instytucja twierdzi, że ​​trwająca pandemia COVID-19 przyspieszyła „cyfrową rewolucję gotówkową”. Według banku ta gwałtowna zmiana ostatecznie umożliwi CBDC, takim jak chiński juan czy szwedzka e-korona, zastąpienie gotówki.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności