za
nbp cbdc

Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie zakończyły testy dot. CBDC

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska opublikowały wspólny raport dot. projektu Aber, swojej wspólnej cyfrowej waluty.

Aber: arabskie CBDC

Banki centralne dwóch najpotężniejszych gospodarek na Bliskim Wschodzie opublikowały właśnie wspólny raport na temat swojego całorocznego projektu dot. wspólnej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC).

Projekt Aber, bo o nim mowa, został ogłoszony w styczniu 2019 r. i był wspólną inicjatywą Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej, mającą na celu ustanowienie „dowodu słuszności koncepcji” dot. CBDC i DLT.

„Nazwa Aber została wybrana, ponieważ to arabskie słowo oznaczające “przekraczanie granic” i oddaje  ono zarówno transgraniczny charakter projektu, jak i naszą nadzieję, że przekroczy on również granice w zakresie wykorzystania technologii”

– stwierdza się w dokumencie.

W raporcie, podzielonym na trzy odrębne części, które dotyczyły kolejnych etapów badania, zauważono, że w projekcie wykorzystano walutę cyfrową zabezpieczoną prawdziwymi pieniędzmi. Powstały w ten sposób CBDC był „nie tylko technicznie wykonalny” pod kątem płatności transgranicznych, ale że wprowadził nawet „znaczącą poprawę w stosunku do scentralizowanych systemów płatniczych pod względem odporności architektonicznej”.

Ostatecznie projekt Aber zdołał pokonać wszystkie przeszkody:

„Wszystkie kluczowe wymagania zostały […] spełnione, w tym złożone wymagania dotyczące prywatności i decentralizacji, a także wymagania związane z ograniczaniem ryzyk ekonomicznych, takich jak widoczność podaży pieniądza przez bank centralny i identyfikowalność wyemitowanej waluty”.

Raport zaleca szereg dalszych kroków w zakresie badań nad CBDC i polityk państw, w tym przyjęcia technologii DLT w celu poprawy bezpieczeństwa istniejących systemów, „oferowanie szyn płatności opartych na DLT” oraz rozszerzenie zakresu przyszłych testów projektu Aber o bardziej rozproszonych geograficznie partnerów.

CBDC na świecie

Wiadomo, że obecnie liderem w wyścigu dot. tego, kto pierwszy wyemituje CBDC są nadal Chiny. To ten kraj opublikował też wytyczne regulacyjne legitymizujące cyfrowego juana. Wielka Brytania podobnie rozpoczęła opracowywanie przepisów dot. CBDC, a minister gospodarki Brazylii ostatecznie zadeklarował, że jego kraj też będzie miał CBDC.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności