za
cbdc

BIS: CBDC to przyszłość pieniądza

2020-06-29
Wiadomości

Bank Rozliczeń Międzynarodowych (Bank for International Settlements – BIS) twierdzi obecnie, że cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC), mogą być przyszłością pieniędzy. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków.

BIS a CBDC

W swoim nowym rocznym raporcie gospodarczym BIS ujawnia, że ​​banki centralne są w dobrej pozycji, aby zainicjować innowacyjne zmiany w obecnej infrastrukturze płatniczej.

„Technologia – w szczególności w dziedzinie cyfrowej waluty – otwiera możliwości dla systemów płatności. CBDC łączą tę innowacyjną technologię ze sprawdzoną funkcją banków centralnych. Wybór banków centralnych polega na wykorzystaniu tych sił dla wspólnego dobra. Mogą połączyć swoją rolę katalizatorów, nadzorców i operatorów i opracować zupełnie nowy zestaw uzgodnień dotyczących płatności opartych na walutach cyfrowych”

– zauważa instytucja.

CBDC mogą być oparte na technologii blockchain, która jest też fundamentem kryptowalut. Powstaną w celu tworzenia cyfrowych wersji tradycyjnych pieniędzy fiat. Zostały one porównane też do stablecoinów i mają na celu umożliwienie dokonywania szybkich i łatwych transakcji krajowych i transgranicznych możliwych 24 godziny na dobę.

Raport podkreśla również zalety i wady przyjmowania CBDC w poszczególnych krajach:

„Taka innowacja zapewniłaby zwykłym użytkownikom bezpośredni dostęp do pieniędzy banku centralnego i potencjalnie stanowiłaby bezpieczny, niezawodny i powszechnie dostępny instrument rozliczeniowy – tak jak obecnie robi to gotówka. Korzyści należałoby dokładnie przeanalizować pod kątem konsekwencji dla funkcjonowania systemu finansowego, takich jak ryzyko dezintegracji, w tym przyspieszenia operacji bankowych w okresach obciążenia [systemów] i potencjalnie większego wpływu banku centralnego na system finansowy.”

Lepsze od gotówki

bis cbdcAby odnieść sukces, czytamy dalej w raporcie BIS, CBDC muszą mieć pewne cechy, które czynią je atrakcyjniejsze od gotówki.

„Podstawowymi elementami są zaufanie do podmiotu emitującego, status prawnego środka płatniczego, gwarantowane działanie w czasie rzeczywistym i szeroka dostępność”

– tłumaczy instytucja.

Ponadto BIS wskazuje, że CBDC muszą być przyjazne dla użytkownika, odporne na ataki cybernetyczne i na fałszerstwa.

Wiadomo, że dziś nad cyfrowym juanem pracuje Ludowy Bank Chin, a ponadto otwarte na cyfrowe euro są np. Włochy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności