za
binance futures

Binance Futures – dlaczego warto handlować na tej platformie?

zondacrypto bitcoin giveaway

Dostęp do rynku kryptowalut można uzyskać na wiele sposobów. Jednym z najbardziej popularnych jest handel kontraktami futures. Pozwala bowiem osiągać największe zyski, choć trzeba również zwrócić uwagę na podwyższone ryzyko. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy czym jest handel kontraktami futures oraz dlaczego Binance jest najlepszą platformą do tego typu inwestycji.

Czym są kontrakty futures na kryptowaluty?

Handel kontraktami futures to metoda spekulowania na cenie aktywów – w tym kryptowalut – bez ich faktycznego posiadania. Kontrakty terminowe na kryptowaluty umożliwiają inwestorom obstawianie przyszłej ceny cyfrowych aktywów.

Kontrakty futures są instrumentem zaliczającym się do grupy instrumentów pochodnych. Początkowo były one stosowane w przypadku towarów, w tym żywności, ropy naftowej i metali. Szybko jednak wyszły poza tę sferę i zdominowały niemal wszystkie rynki finansowe. Dziś większość notowań cen towarów, które widzisz na portalach finansowych dotyczy kontraktów terminowych, zazwyczaj z miesięczną datą wygaśnięcia.

Mówiąc prościej, kontrakt terminowy to po prostu umowa pomiędzy dwiema stronami o kupnie lub sprzedaży aktywa, w określonym dniu, po określonej cenie. Kontrakt śledzi ceny aktywów bazowych, np. towarów, akcji, lub kryptowalut. Jest to w zasadzie forma założenia się o przyszłą zmianę ceny.

Czym jest “long” i “short”?

Na przykład, jeśli uważasz, że kurs bitcoina wzrośnie do końca miesiąca, możesz otworzyć pozycję “long” poprzez zakup kontraktu futures na bitcoina z miesięczną datą ważności. W dniu wygaśnięcia kontraktu dochodzi do rozliczenia, a kontrakt zostaje zamknięty. Sytuacja wygląda analogicznie w odwrotnej sytuacji – kiedy uważasz, że kurs bitcoina będzie spadał możesz otworzyć pozycję “short”.

Podczas gdy warunkiem kontraktu futures jest data wygaśnięcia, w przypadku kryptowalut istnieją także tzw. kontrakty bezterminowe. Działają one dokładnie tak samo jak tradycyjne kontrakty futures, jednak nie mają określonej daty wygaśnięcia.

Cena kontraktu bezterminowego odzwierciedla cenę spot kryptowaluty i jest do niej bardzo zbliżona. Podstawowym mechanizmem umożliwiającym zawieranie kontraktów bezterminowych jest stopa finansowania, w ramach której longi i shorty dokonują regularnych płatności między sobą w zależności od sytuacji na rynku.

Jedną z platform oferujących kontrakty futures na kryptowaluty jest Binance Futures i to właśnie na niej skupimy się w tym artykule. W kolejnej sekcji wyjaśnimy dlaczego jest to najlepsze miejsce do handlu kontraktami terminowymi w świecie cyfrowych aktywów.

Dlaczego warto handlować kontraktami futures na Binance Futures?

Binance to największa giełda cyfrowych aktywów pod względem wolumenu, za korzystaniem z niej stoi też szereg innych powodów. Oto one:

  • Ogromna ilość par handlowych – Binance Futures pozwala przebierać w różnych cyfrowych aktywach. Obecnie platforma umożliwia handel ponad 530 parami handlowymi krypto-krypto. Wśród nich znajdują się również tokeny DeFi, meme coiny oraz stablecoiny. Co więcej, Binance regularnie wprowadza do swojej oferty nowe aktywa.
  • Największa płynność na rynku – Ogromny wybór par handlowych sprawił, że platforma Binance Futures stała się najbardziej płynną giełdą instrumentów pochodnych na świecie. Właśnie dlatego inwestorzy nie muszą obawiać się o kwestie, takie jak czas realizacji zlecenia czy poślizg.
  • Niskie opłaty – Kolejną zaletą korzystania z Binance Futures są bardzo konkurencyjne opłaty transakcyjne. W przypadku prowizji maker/taker, giełda pobiera zaledwie 0,000%/0,017%. Użytkownicy posiadający w swoich portfelach natywne kryptowaluty Binance – BNB lub BUSD – mogą obniżyć opłaty o kolejne 50%.
  • Wysoka dźwignia – W przypadku Binance Futures, inwestorzy mogą handlować kontraktami futures z dźwignią do x125. Warto tutaj podkreślić, że tak wysoka dźwignia jest dostępna również dla niewielkich inwestorów, dzięki czemu mogą oni powiększać stan swojego konta, niezależnie od tego, jak gruby jest ich portfel.
  • Handel w obu kierunkach – Dzięki Binance Futures, inwestorzy mogą osiągać zyski niezależnie od kierunku rynku. Mają bowiem możliwość grania pozycji zarówno krótkich, jak i długich. To z kolei pozwala im wykorzystać każde wahania cen oraz wdrożyć różne strategie inwestycyjne, takie jak np. handel Grid lub TWAP.
  • Reputacja Binance – Giełda Binance posiada ponad 30 mln aktywnych użytkowników oraz solidną reputację. Jeżeli projekt pojawi się na Binance, mamy niemal 100-procentową pewność, że nie jest to scam.
  • Ogromny wolumen – Ogromna liczba użytkowników giełdy generuje wolumen sięgający bilionów dolarów. W samym 2021 roku, platforma przetworzyła transakcje warte 7,7 bln USD. Największy odnotowany dzienny wolumen to 76 mld dolarów.
  • Bezpieczeństwo – Binance to jedna z najbezpieczniejszych platform handlu kryptowalutami na świecie. Firma posiada dedykowany zespół ds. bezpieczeństwa, który regularnie przechodzi różne szkolenia. Co więcej, daje użytkownikom możliwość korzystania z wielu funkcji, w tym KYC, 2FA i Anti-Phishing Code. Jest to również jedna z niewielu giełd, która posiada fundusz ubezpieczeniowy. Niedawno jego wartość przekroczyła 1 mld dolarów.
  • Wielojęzyczne wsparcie – Binance oferuje wsparcie klienta w 17 różnych językach. Wśród nich od końca grudnia znajduje się również język polski.

Chociaż handel futures niesie za sobą wiele korzyści (zwłaszcza na Binance), wiąże się też z nieodłącznym ryzykiem. Największym problemem jest zmienna natura rynku kryptowalut. Cyfrowe aktywa mogą fluktuować nawet o kilkadziesiąt procent dziennie. W połączeniu z wysoką dźwignią oraz strategiami handlu przyjętymi z tradycyjnych rynków bez żadnych dostosowań, może to prowadzić do ogromnych strat lub nawet wyzerowania stanu konta.

Jeżeli nie masz jeszcze konta na Binance, możesz je w łatwy sposób założyć klikając w ten link. Jeżeli proces ten nadal wydaje Ci się zbyt skomplikowany, zapraszamy do zapoznania się z naszą instrukcją rejestracji, w której tłumaczymy wszystko krok po kroku. Znajdziesz ją tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Binance Binance Futures bitcoin dźwignia handel futures kontrakty futures kontrakty terminowe

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.