za
beeple

Artysta Beeple stracił kontrolę nad swoim kontem na Twitterze. W efekcie niektórzy inwestorzy kryptowalut stracili spore sumy w ETH i NFT

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Artysta cyfrowy i popularny twórca NFT Mike Winkelmann, bardziej znany jako Beeple, stracił kontrolę nad swoim kontem na Twitterze. Stało się to w niedzielę 22 maja. Hakerzy wykorzystali jego profil do swojego oszustwa phishingowego.

Beeple ofiarą hakerów

Harry Denley, analityk ds. bezpieczeństwa w MetaMask, ostrzegł użytkowników, że tweety Beeple’a zawierające linki do loterii Louis Vuitton dot. NFT były w rzeczywistości oszustwem phishingowym. Internauci po kliknięciu w nie mogli stracić swoje kryptowaluty.

https://twitter.com/sniko_/status/1528320829741842432?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1528320829741842432%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Ftargeted-phishing-scam-nets-428k-in-crypto-and-nfts-from-hacked-beeple-account

Oszuści prawdopodobnie chcieli wykorzystać niedawną współpracę między Beeple’em i Louis Vuitton. Na początku maja artysta zaprojektował 30 niewymiennych tokenów gry mobilnej „Louis The Game”, która należy do luksusowej marki modowej. Tokeny miały być nagrodami dla graczy.

Linki phishingowe znajdowały się na Twitterze Beeple’a przez około pięć godzin, a analiza łańcucha dotycząca jednego z portfeli przestępców pokazuje, że pierwsze łącze pozwoliło hakerom ukraść aż 36 etherów (ETH), dziś wartych około 73 000 USD.

Drugi link pozwolił przejąć ETH i NFT o wartości około 365 000 USD. NFT pochodziły z topowych serii Mutant Ape Yacht Club, VeeFriends i Otherdeeds.

Dane z łańcucha pokazują, że oszust sprzedaje NFT na OpenSea i umieszcza skradzione ETH w mikserze, próbując wyprać swoje zyski.

Beeple napisał później na Twitterze, że odzyskał kontrolę nad swoim kontem.

Topowe NFT

Beeple stworzył trzy z dziesięciu najdroższych do tej pory sprzedanych NFT, w tym jeden token, który został sprzedany za 69,3 miliona dolarów – najdroższy kiedykolwiek sprzedany jedynemu właścicielowi. Zapewne to sprawiło, że artysta stał się celem ataku.

beeple

W listopadzie 2021 r. konto administratora na Discordzie Beeple’a zostało zhakowane przez oszustów promujących fake’owy projekt NFT, w wyniku którego użytkownicy stracili około 38 ETH.

Z kolei na początku tego miesiąca firma Malwarebytes zajmująca się cyberbezpieczeństwem opublikowała raport, w którym zwróciła uwagę czytelników na wzrost liczby prób phishingu dot. rynku blockchaina. Dodano, że oszuści próbują zarobić na modzie na NFT. Spółka zauważyła, że najczęstszą taktyką stosowaną przez oszustów jest korzystanie z fałszywych stron internetowych przedstawianych jako legalne platformy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności