Banque de France BOF

Banque de France (BOF) eksperymentuje z CBDC Tunezji

CBDC

Francuski bank centralny, Banque de France (BOF), przeprowadził ostatnio kolejny – już piąty – eksperyment dot. cyfrowej waluty banku centralnego Tunezji. Zgodnie z oświadczeniem instytucji, było to częścią wspólnych działań banków na rzecz stworzenia warunków „sprzyjających lepszej integracji tunezyjskiej diaspory w Europie”.

Banque de France eksperymentuje z CBDC

W swoich komentarzach po eksperymencie Mohamed Sadraoui, dyrektor generalny banku centralnego Tunezji, zasugerował, że sukces platformy CBDC prawdopodobnie „zwiększy przejrzystość, szybkość [zawierania transakcji] i oszczędności” użytkowników.

– Sukces tego eksperymentu jest okazją do myślenia o uruchomieniu alternatywnych kanałów dla przelewów transgranicznych zainicjowanych przez społeczność tunezyjską w Europie – powiedział.

Jak wyjaśniono w oświadczeniu prasowym, eksperyment ten obejmował symulację działań na prywatnym łańcuchu bloków i rozliczenie nienotowanych na giełdzie papierów wartościowych oraz innych papierów wartościowych, które są już notowane na giełdzie. Rozliczenia papierów wartościowych były dokonywane za pomocą cyfrowej waluty banku centralnego, jaka została wyemitowana na blockchainie.

Banque de France BOF

Współpraca z bankami centralnymi i bankami komercyjnymi

Eksperyment ten wymagał jednak opracowania i wdrożenia inteligentnych kontraktów, aby BOF mógł emitować i kontrolować obieg jednostek CBDC, zapewniając jednocześnie, że każdy transfer odbywa się z równoczesną dostawą papierów wartościowych dla kupującego.

Nathalie Aufauvre, dyrektor generalna banku ds. stabilności finansowej i operacji, powiedziała, że „eksperyment ten pozwolił docenić międzybankowe, detaliczne przelewy transgraniczne dokonywane w wyniku współpracy między komercyjnymi bankami i bankami centralnymi w celu ustanowienia wydajniejszych procesów.”

CBDC na świecie

Francja i Tunezja nie są jedynymi krajami, które pracują nad CBDC. Najbardziej zaawansowane prace prowadzą Chiny. Ich cyfrowy juan jest właściwie już gotowy i testowany w czasie pilotażu w wybranych miastach w kraju.

Do tego prace nad CBDC prowadzi Europejski Bank Centralny, ale na cyfrowe euro – zgodnie z komunikatami instytucji – poczekamy jeszcze minimum ok. cztery lata.

Temat cyfrowych walut banków centralnych ignoruje zaś Fed. Zdaniem władz USA cyfrowy dolar nie jest priorytetem. Podobnie uważa NBP. Polski bank centralny także przyznał, że nie planuje emisji e-złotego.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
banki banki centralne cbdc Francja Tunezja
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.