za

Banque de France do testów CBDC użyło Ethereum

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Cyfrowe obligacje o wartości 100 mln euro pomogły w testach CBDC, przekazał właśnie Banque de France, bank centralny Francji. Papiery wartościowe zostały wyemitowane przez Europejski Bank Inwestycyjny na początku tego tygodnia.

Banque de France wykorzystuje Ethereum

W komunikacie banku centralnego Francji, Banque de France, ujawniono że cyfrowe obligacje zostały rozliczone za pomocą CBDC, która to waluta cyfrowa była oparta na blockchainie.

Dwuletnie obligacje zostały wyemitowane na publicznym blockchainie Ethereum we wtorek i rozliczone już następnego dnia z datą wykupu 28 kwietnia 2023 r. Sprzedaż prowadziły banki Goldman Sachs, Santander i Societe Generale.

– Z technologicznego punktu widzenia eksperyment wymagał opracowania i wdrożenia inteligentnych kontraktów na zabezpieczonych warunkach, tak aby Banque de France mógł wydawać i kontrolować obieg tokenów CBDC oraz aby transfer CBDC odbywał się jednocześnie z dostawą tokenów papierów wartościowych do portfeli inwestorów – przekazało Banque de France.

Bank ujawnił również plany dalszych eksperymentów, jakie mają mieć miejsce w przyszłości:

W nadchodzących miesiącach, we współpracy z rynkiem, Banque de France przeprowadzi dodatkowe eksperymenty w celu oceny innych zastosowań waluty cyfrowej banku centralnego w rozliczeniach międzybankowych.

Wiadomość, że bank wyemitował obligacje na Ethereum, podniosła cenę Etheru (ETH) do ponad 2850 USD. Danny Kim, szef działu przychodów w SFOX, powiedział Reuterowi, że ogłoszenie może okazać się przełomem dla tej właśnie platformy i kryptowaluty.

Banque de FranceEuropejski Bank Centralny a CBDC

Prace we Francji to chyba wstęp do testów, jakie może przeprowadzać Europejski Bank Centralny. W styczniu tego roku prezes banku centralnego strefy euro Christine Lagarde powiedziała jednak, że ​​opracowanie cyfrowego euro „zajmie sporo czasu, aby upewnić się, że jest ono bezpieczne”. Dodała:

Mam nadzieję, że nie więcej niż pięć lat.

12 kwietnia szefowa ConsenSys RPA Monica Singer ostrzegła, że ​​Europa może zostać w tyle, jeśli będzie zbyt wolno pracować nad digitalizacją walut:

Jeśli bank centralny w Europie będzie czekał do 2028 r., do tego czasu nie będzie banku centralnego. Bo kto będzie używał euro w jego obecnej formie? Będzie tak wiele możliwości.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności