za
Banki centralne kryptowaluty

Banki centralne coraz bardziej otwarte na kryptowaluty

2021-07-08
Bitcoin
Binance Launchpool

Ankieta UBS przeprowadzona w gronie przedstawicieli 30 banków centralnych przyniosła zaskakujące wyniki. Bankierzy wykazywali bowiem wyraźne oznaki otwartości na kryptowaluty.

Banki centralne otwarte na kryptowaluty

Spośród ankietowanych, 14% respondentów stwierdziło, że cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC) zwiększyłyby presję na banki, które w jej wyniku zaczęłyby inwestować w kryptowaluty. 83% uczestników badania odpowiedziało, że proces uczenia się inwestowania i zarządzania tą nową klasą aktywów, jaką są cyfrowe waluty, może być wartościowy dla instytucji, którą reprezentują.

Z kolei 28% uczestników sondy widzi korzyści płynące z kryptowalut jako aktywów, które nie są mocno skorelowane z tradycyjnymi rynkami. Kolejne 11% uważa je za alternatywę dla złota.

46% odpowiadających na pytania stwierdziło do tego, że ich zdaniem bitcoin i inne kryptowaluty nie zostaną wyparte przez CBDC, podczas gdy 33% przedstawiło przeciwny pogląd. 21% nie miało na ten temat zdania.

Temat CBDC

Około 40% ankietowanych spodziewa się, że masowa emisja CDBC rozpocznie się w ciągu trzech lat. Około 46% osób potwierdziło, że ich bank centralny jest lub był już w przeszłości zaangażowany w projekty pilotażowe CBDC albo oczekuje się, że zrobi to w ciągu najbliższych 3 lat.

Większość osób zadeklarowało też, że „nie jest jeszcze w stanie przewidzieć, czy rezerwy [ich banku centralnego] zostaną zainwestowane w CBDC emitowane przez inne banki centralne w przewidywalnej przyszłości”.

BTC znajdzie się w rezerwach banków centralnych?

Czy z kolei BTC znajdzie się we wspomnianych rezerwach?

Bitcoin jako rezerwa walutowa nie może być publicznie wspierany przez żaden bank centralny z jednego prostego powodu: nie jest kontrolowany przez żadne państwo narodowe – powiedział przy okazji badania Luke Sully, dyrektor generalny Ledgermatic.

Według niego, BTC i złoto mogą być jednak postrzegane jako bezpieczne aktywa w czasie spowolnienia gospodarczego, zarówno jako zabezpieczenie przed inflacją, jak i przed wpływami rządów.

banki centralne kryptowaluty 2

Przyszłość dolara i rynków

To nie koniec. Eksperci zostali również zapytani o wpływ CBDC na dolara. Według ponad 60% respondentów wprowadzenie CBDC na rynki doprowadzi do zmniejszenia roli waluty USA. Z kolei ponad 50% nie wie jeszcze, jaki będzie wpływ cyfrowego juana na internacjonalizację chińskiej waluty.

Eksperci obawiają się też o przyszłość rynków. Głównym problemem nadal wydaje im się pandemia COVID-19 (79%). Do tego dochodzi rosnący poziom zadłużenia (71%) i kwestia inflacji (57%). Co ciekawe, w ubiegłorocznej ankiecie w ogóle nie wspomniano o inflacji.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności