za
gieldy kryptowaluty japonia rosja

Bank of Japan powołał nowy zespół ds. CBDC

2020-07-20
Wiadomości
Binance Launchpool

Bank of Japan (BoJ) ogłosił powołanie nowego zespołu badawczego ds. CBDC, który będzie kontynuował prace poprzedniej grupy ekspertów, którzy analizowali różne kwestie dot. cyfrowej waluty banku centralnego. Wiadomo jednak, że chodzi o badanie różnych aspektów dot. tego tematu, a nie wprost przygotowanie się do emisji nowej wersji waluty kraju.

Bank of Japan nadal bada CBDC

bank of japanBank Japonii ogłosił nowe wieści 20 lipca. Władze utworzyły właśnie nowy zespół ds. CBDC, którego celem jest  przyspieszenia badań nad wykonalnością walut cyfrowych banku centralnego.

Zespół przejmuje to zadanie od poprzedniej grupy eksperckiej, którą utworzono na początku tego roku. Przy okazji będzie kontynuował prace badawcze podjęte z innymi bankami centralnymi. BoJ przekazał jednak, że obecnie nie planuje wydawania własnej cyfrowej waluty, chociaż może się to zmienić w przyszłości.

BoJ już wcześniej prowadził swoje badania nad wykonalnością krajowej cyfrowej waluty, a w styczniu utworzył grupę roboczą ds. waluty cyfrowej z pięcioma innymi bankami centralnymi z Kanady, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Szwajcarii i Unii Europejskiej.

Nowa decyzja jest zapewne kolejnym krokiem w nowej strategii gospodarczej kraju, której częścią jest m.in. CBDC.

Niejasna sytuacja w kraju

Tyle że sytuacja jest dość skomplikowana i w gruncie rzeczy niejasna. Wiceprezes BoJ oświadczył bowiem w styczniu, że jego instytucja musi być gotowa do wydania CBDC w przypadku gwałtownego wzrostu popytu na tego typu rozwiązania płatnicze. Następnie na początku tego miesiąca dodał, że bank rozpocznie proces badania wykonalności koncepcji dot. cyfrowego jena.

Mimo tak optymistycznych sygnałów oficjalnie nadal nie ma planów uruchomienia zdigitalizowanego jena, ale może się to zmienić w przyszłości.

W międzyczasie duży japoński bank MUFG ogłosił, że planuje wypuścić swojego własnego stablecoina jeszcze w tym roku.

Możliwe, że w 2020 r. na rynku pojawi się też cyfrowy juan, bowiem w Chinach trwają już zaawansowane testy  nowej waluty.

Nad cyfrowym euro zastanawia się też Francja, a temat cyfrowego dolara coraz częściej powraca w debacie publicznej w USA.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności