za

Bank Litwy wyemitował swoją cyfrową monetę

2020-07-23
Wiadomości
Konferencja Kryptoraport

Bank Litwy wyemitował swoją cyfrową monetę kolekcjonerską LBCOIN. Nie chodzi o CBDC, ale monetę upamiętniającą odzyskanie niepodległości przez Litwę.

Bank Litwy i LBCOIN

Władze Litwy podkreślają, że jest to pierwsza cyfrowa moneta wyemitowana przez bank centralny w strefie euro. LBCOIN upamiętnia podpisanie Aktu Niepodległości Litwy w 1918 r. i jego 20 sygnatariuszy.

„Cyfrowa moneta jest ilustracją tego, co osiągnęliśmy w ciągu zaledwie kilku lat po naszej strategicznej decyzji o obraniu zdecydowanej ścieżki w kierunku innowacji finansowych i płatniczych. Służy jako pomost łączący klasyczną numizmatykę i szybko rozwijające się technologie finansowe. Nie wątpię, że LBCOIN wzmocni rolę Litwy jako regionalnego centrum fintech”

– powiedział Vitas Vasiliauskas, Prezes Zarządu Banku Litwy.

„Pieniądz cyfrowy jest nieunikniony w gospodarce cyfrowej. Dziś LBCOIN umożliwia ludziom na Litwie i na całym świecie testowanie nowych technologii w bezpiecznym środowisku, np. przechodzą oni zdalnie wszystkie procedury uwierzytelniania, zakładają e-portfel, wymieniają tokeny cyfrowe z innymi kolekcjonerami lub przesyłają je do publicznej sieci NEM. Jednocześnie pozwala nam to również zdobyć wiedzę dotyczącą emisji cyfrowych walut banków centralnych (CBDC), co z kolei powinno przynieść korzyści społeczności banków centralnych i całej strefie euro”

– powiedział Marius Jurgilas, członek Zarząd Banku Litwy.

Jak działa LBCOIN?

bank litwyOparty na blockchainie LBCOIN składa się z sześciu cyfrowych tokenów i jednej fizycznej monety kolekcjonerskiej. Bank Litwy wyemitował 4000 LBCOIN-ów, czyli dokładnie 24000 tokenów cyfrowych i 4000 srebrnych monet kolekcjonerskich.

Tokeny zostały jednak podzielone. Każdy z nich przedstawia jednego z 20 sygnatariuszy Aktu Niepodległości i jednocześnie należy do jednej z sześciu kategorii sygnatariuszy (księża, prezydenci, dyplomaci, przemysłowcy, pracownicy naukowi, urzędnicy).

Po zakupie LBCOIN-a kolekcjonerzy otrzymają więc sześć losowo wybranych tokenów cyfrowych, które będą mogli wymienić na fizyczną monetę kolekcjonerską, przechować w e-sklepie LBCOIN, wysłać jako prezent, wymienić z innymi kolekcjonerami lub przenieść do publicznej sieci blockchaina NEM (innymi słowy wysłać na swój portfel).

Fizyczne srebrne monety kolekcjonerskie o niekonwencjonalnym nominale 19,18 euro zostały wybite w Mennicy Litewskiej. Swoim rozmiarem i formą przypominają kartę kredytową, przedstawiają też Akt Niepodległości i jego sygnatariuszy. Na awersie monety widnieje herb Republiki Litewskiej, umieszczony w kodzie QR powiązanym ze sklepem internetowym LBCOIN. Fizyczna moneta i tokeny cyfrowe zostały zaprojektowane przez Giedriusa Paulauskisa.

W cenie 99 EUR LBCOIN można kupić w sklepie internetowym LBCOIN (wymagana jest rejestracja). Chcąc zapewnić wszystkim równe szanse, jedna osoba będzie mogła w ciągu pierwszych 6 dni od emisji kupić jeden LBCOIN. Później liczba zakupów dla jednej osoby nie będzie ograniczona.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności