Wkrótce nastąpi uruchomienie nowej wersji Ethereum 2.0

Wiadomości

Długo oczekiwana najnowsza wersja Ethereum 2.0 jest do słownie o krok od uruchomienia, ogłoszono wstępny termin startu planowanej publicznej sieci […]

Długo oczekiwana najnowsza wersja Ethereum 2.0 jest do słownie o krok od uruchomienia, ogłoszono wstępny termin startu planowanej publicznej sieci testowej.

„Po długich rozmowach z klientami, kolejna sieć testowa obsługująca wielu użytkowników ukaże się w dniu 4 sierpnia. Szczegóły dotyczące premiery zostaną podane w wiadomościach publicznych w ciągu kilku dni.”

– powiedział Danny Ryan, koordynator prac nad platformą.

Testy Fazy 0 ETH 2.0 odbywały się na różnych płaszczyznach. Jest ona pierwszym etapem długo oczekiwanej aktualizacji wersji Proof-of-stake i została stożona między innymi w celu przyspieszenia dokonywanych transakcji.

Testy zakończone sukcesem

Beacon Chain został wcielony w życie podczas pierwszych testów sieci zwanej sapphire w kwietniu, przy użyciu mniejszych depozytów do 3,2 ETH. Po jej sukcesie, podczas utworzenia sieci testowej Topaz zostały uruchomione już 32 węzły ETH.

Sieć testowa Onyx została otwarta w czerwcu i do końca miesiąca działała stabilnie licząc 20 000 walidatorów. Wreszcie, w lipcu twórcy otworzyli sieć dla fazy 0, aby zapewnić stabilność przed wprowadzeniem w życie testów z udziałem prywatnych użytkowników.

Firma Quantstamp, która zajmuje się bezpieczeństwem łańcucha bloków oraz audytem zatwierdziła w zeszłym tygodniu projekt ETH 2.0 i nic nie stoi na przeszkodzie, aby ruszyły oficjalne publiczne testy dla wielu klientów jednocześnie.

Kłopoty Ethereum

Warstwa 2.0 ma za zadanie rozwiązać problem ze skalowalnością. Jest to bez wątpienia priorytet dla Ethereum. Aby mogło ono zrealizować swoją wizję musi w dość szybkim tempie obsługiwać transakcje finansowe, inteligentne kontrakty oraz zdecentralizowane aplikacje w swojej sieci. Początkowo Ethereum mogło przetwarzać tylko 5-15 transakcji na sekundę. To zaś nie pozwalało mu konkurować z systemami płatności takimi, jak Visa czy MasterCard, które w tym samym czasie obsługują nawet do 2 000 transakcji.

Postanowiono więc rozpocząć pracę nad aktualizacją sieci o nazwie Istanbul, która ma na celu znaczne zwiększenie skalowalności. Po wprowadzeniu tej sieci  pozwoliła Ethereum na przetwarzanie 9 000 transakcji na sekundę.

Jednak trudność wydobycia Ethera zwiększyła się wcześniej, niż zakładano. W efekcie musiało dojść do kolnej aktualizacji sieci o nazwie Lodowiec Muir. Miała ona miejsce 2 stycznia 2020 roku. Rozwiązanie to opóźniło wzrost trudności kopania ETC o kolejne 4 miliony bloków (około 611 dni).

Tagi
Ethereum Ethereum2.0 kryptowaluty kryptowaluty 2020

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.