Bank Centralny Argentyny uderza w 9 kryptowalutowych fintechów

Bitcoin Bank Centralny Argentyny

Bank Centralny Argentyny, El BCRA, wszczął dochodzenie przeciwko 9 firmom z rynku fintech, które rzekomo prowadzą działalność przestępczą. Według oświadczenia […]

bitbay zonda

Bank Centralny Argentyny, El BCRA, wszczął dochodzenie przeciwko 9 firmom z rynku fintech, które rzekomo prowadzą działalność przestępczą. Według oświadczenia wydanego przez instytucję, firmy te działają jako nielegalni pośrednicy finansowi i używają do tego kryptowalut.

Bank Centralny Argentyny uderza w kryptowalutowe fintechy

Ponoć wspomniane w ogłoszeniu firmy przekształcają swoje fundusze depozytowe w aktywa kryptowalutowe, które są dalej wykorzystywane w inwestycjach i „finansach konsumenckich”. Te podejrzane, zdaniem banku centralnego, transakcje są organizowane przez „zakamuflowane” firmy fintechowe i generują dla nich źródło „pobocznych przychodów”. Bank centralny nie ujawnił jeszcze nazw tych 9 firm.

Przeciwko tym firmom mogą zostać postawione zarzuty karne

Zgodnie z prawem obowiązującym w Argentynie, Bank Centralny ma zakazać prowadzenia działalności tym firmom, które są zaangażowane w nieautoryzowane pośrednictwo finansowe. Do tego może nakładać sankcje na ich działalność. Firmy mają ponoć wkrótce otrzymać powiadomienie o powyższym.

Dzięki zebranym dowodom, BCRA ma prawo zastosować względem fintechów artykuł 310 argentyńskiego kodeksu karnego i wnieść oskarżenia przeciwko firmom. Może to spowodować, że zapłacą one karę w wysokości nawet 6-krotności kwoty nielegalnych transakcji. Osobom decyzyjnym grozi zaś od roku do 4 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego firmy mogą zostać przymusowo zamknięte.

Bank Centralny Argentyny

Adopcja kryptowalut w Argentynie

W 2020 r. Argentyna zaczęła mocno regulować rynek kryptowalut. Rząd ustanowił nawet przepisy podatkowe, które pozwalają monitorować rynek cyfrowych walut i transakcje przeprowadzane przez inwestorów.

Popularność kryptowalut w kraju jest jednak nadal wysoka i to nie bez powodu. Obywatele Argentyny mają utrudnione funkcjonowanie przez problemy gospodarcze. Inflacja sprawia, że waluta narodowa jest niewiele warta.

Doszło nawet do tego, że w maju argentyński rząd prezydenta Alberto Fernándeza ogłosił, że cały eksport mięsa zostanie zakazany na najbliższe 30 dni. Wszystko to, by spowolnić inflację. Z powodu popytu na argentyńskie mięso, jego cena w kraju wzrosła w przeciągu miesiąca o ponad 20%. Ponoć zawieszenie eksportu oficjalnie ma trwać 30 dni, ale, jak twierdzą media, będzie ono raczej trwało „do czasu, gdy krajowy rynek zostanie uporządkowany”.

Jednocześnie w kraju kwitnie mining BTC, o czym pisaliśmy tutaj.

Tagi
Argentyna bitcoin Blockchain btc finTECH mining

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.