Australia idzie na wojnę z kryptowalutowymi hakerami

Bezpieczeństwo

Władze Australii będą mogły przejąć i zamrozić kryptowaluty, które są powiązane z cyberprzestępczością. To efekt nowych przepisów. Australia będzie mogła […]

Władze Australii będą mogły przejąć i zamrozić kryptowaluty, które są powiązane z cyberprzestępczością. To efekt nowych przepisów.

Australia będzie mogła zamrozić kryptowaluty przestępców

Australijscy prawodawcy zajmują coraz ostrzejsze stanowisko wobec użytkowników oprogramowania ransomware, wprowadzając nowy plan, który zakłada zwiększenie kar dla przestępców.

Nowe środki prawne i proponowana ogłoszona przez rząd federalny 13 października poprawka do ustawy o nadzorze pojawiły się po 60-procentowym wzroście cyberataków na australijskie firmy i agencje stanowe w zeszłym roku. Według doniesień działania hakerów kosztowały gospodarkę 1,4 miliarda australijskich dolarów (około 1 miliarda dolarów amerykańskich).

Plan przeciwdziałania atakom ransomware dawałby władzom uprawnienia do przechwytywania lub zamrażania kryptowalut, które są powiązane z cyberprzestępczością i to niezależnie od kraju ich pochodzenia.

Rząd dąży do poprawy obecnego ustawodawstwa, aby ułatwić służbom próbę odzyskania kryptowalut skradzionych przez cyberprzestępców.

Minister spraw wewnętrznych Karen Andrews powiedziała, że nowe środki mają na celu powstrzymanie atakowania australijskich firm przez międzynarodowych hakerów.

– Nasze nowe surowe przepisy będą wymierzone w przestępczość internetową i uderzą w cyberprzestępców tam, gdzie najbardziej boli – w ich salda bankowe – stwierdziła.

Wkrótce kupowanie i sprzedawanie złośliwego oprogramowania wykorzystywanego w atakach ransomware również będzie uznawane jako przestępstwo.

australia kryptowaluty

Ataki

Dodajmy, że ostatnio miało miejsce kilka ataków ransomware na różne cele w Australii, w tym na Uniting Care Queensland, firmę piwowarską Lion, Nine Entertainment, Partię Pracy NSW, Toll Holdings i BlueScope Steel. Atak na firmę JBS zajmującą się przetwórstwem mięsa w maju zmusił ją do zamknięcia aż 47 zakładów, które działały na terenie całego kraju.

Prawodawcy w Stanach Zjednoczonych również intensyfikują wysiłki w celu zwalczania działań użytkowników oprogramowania ransomware. Na początku tego miesiąca senator Elizabeth Warren przedstawiła ustawę o tzw. ujawnieniu okupu, która miała na celu zebranie danych na temat roli kryptowaluty w atakach ransomware.

Z kolei 6 października firma Chainalysis, która zajmuje się analizą technologii blockchain, kupiła firmę Excygent zajmującą się badaniem cyberprzestępczości. Wszystko po to, by wzmocnić swój arsenał w toczącej się wojnie z hakerami.

Tagi
Australia hakerzy prawo przepisy ransomware

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.