za
Argentyna inflacja bitcoin

Argentyński Urząd Podatkowy wygrał ważną sprawę sądową, która może wpłynąć na rynek kryptowalut

robinhood aplikacja rejestracja

Argentyński Urząd Podatkowy (AFIP) wygrał ważną sprawę sądową. Ta dotyczyła przejęcia środków podatników z cyfrowego konta Mercado Pago. Sprawa została wygrana przez AFIP w Federalnej Izbie Mar del Plata. W efekcie może spowodować więcej tego rodzaju konfiskat.

Argentyński urząd skarbowy przejmie środki z cyfrowego konta

Oczy regulatorów na całym świecie zwróciły się w kierunku AFIP. Władze Argentyny pozwoliły urzędowi przejąć środki z cyfrowego konta Mercado Pago w celu spłaty długów związanych z podatkami. Wniosek, który został najpierw odrzucony przez sędziego, a następnie przyjęty w ramach apelacji w Izbie Federalnej Mar del Plata, może być pierwszym z wielu tego rodzaju zajęć.

Izba stwierdziła, że ​​nie widzi powodu, aby nie uznawać tych i przyszłych środków, które były przechowywane na cyfrowym koncie Mercado Pago. Innymi słowy, pozwoliła AFIP je zająć. Ponadto w postanowieniu stwierdzono, że „wzrost działalności gospodarczej oraz finansowej i korzystanie z rachunków cyfrowych wymusza konieczność interpretacji prawa zgodnie z obecną sytuacją” i że nowe technologie nie mogą stać się dla podatników “nośnikami oszustw”.

Milion Argentyńczyków otrzyma dostęp do płatności bitcoinem przez Lightning Network

Kryptowaluta może również zostać skonfiskowana

W oczach analityków te same kryteria, które stosuje się do kont cyfrowych, można wykorzystać do konfiskaty kryptowaluty. Eugenio Bruno, prawnik specjalizujący się w kryptowalutach i fintechach, powiedział serwisowi Iproup, że aktywa kryptowalutowe pełnią funkcje jednostek rozliczeniowych i magazynów wartości, a także mogą być wykorzystywane do dokonywania płatności. Pod kątem prawnym mogą być przejmowane ze względu na ich “możliwości finansowe”. Jednak, jak dodał, zarządzanie tymi aktywami jest determinowane przez posiadanie ich kluczy prywatnych i wtedy ewentualna konfiskata może być trudna do wykonania.

W przypadkach, w których aktywa kryptowalutowe są przechowywane za pośrednictwem giełd, ostateczne zlecenie AFIP może wskazywać, że klucze prywatne odpowiadające rachunkom cyfrowym podatników objętych embargiem nie mogą być wykorzystywane do organizowania transferów

powiedział Bruno.

“Jednak gdy te klucze nie są przechowywane przez instytucje, zastosowanie kryteriów staje się trudne, ponieważ użytkownik może nie przedstawić władzom kluczy prywatnych swojego portfela”, tłumaczy z kolei portal News.bitcoin.com.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.