za

Alipay wprowadza w wynajmie samochodów technologię rozpoznawania twarzy

2020-01-16
Ciekawostki
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Alipay, we współpracy z Wukong Car Rental, uruchomił pierwszą na świecie usługę wypożyczania samochodów opartą na technologii rozpoznawania twarzy. W samym procesie wykorzystano też zdecentralizowaną technologię, która pomaga w sprawnym działaniu systemu.

Alipay: pożycz samochód już teraz!

Gotówka w Chinach szybko staje się historią. Usługi płatności telefonii komórkowej, takie jak Alipay i WeChat Pay, zdominowały rynek płatności detalicznych.

alipayOgólnie rzecz biorąc, chińscy konsumenci używają swoich telefonów, aby płacić za prawie wszystko. Teraz, idąc o krok dalej, Alipay wdrożyło usługę wypożyczania samochodów, która jest oparta na rozpoznawaniu twarzy. Jest nadzieja, że usprawni to działanie całej branży wynajmu samochodów w Chinach.

Jak działa cały proces? Korzystając z nowej usługi Alipay, konsumenci muszą tylko zeskanować twarz i zrealizować zamówienie za pomocą telefonu. Osoby o zdolności kredytowej wynoszącej 550 lub więcej mają prawo do pomniejszenia składanego depozytu.

Cały proces jest mniej pracochłonny, dzięki czemu jest znacznie bardziej wydajny. Najważniejsze jest to, że klienci mogą odjechać w zaledwie 2 minuty od jego rozpoczęcia.

Nas jednak interesuje coś innego. Okazuje się, że system wykorzystuje technologię DLT do śledzenia i rejestrowania całego procesu wynajmu.

Usługa jest obecnie dostępna tylko w mieście Kunming w prowincji Yunan. Wukong Car Rental ma nadzieję wprowadzić ją w całej prowincji, ale dopiero w nadchodzącym roku.

Jak bezpieczne jest rozpoznawanie twarzy?

Choć cały proces jest wygodny, powstają pytania dotyczące bezpieczeństwa takiego systemu. Chodzi o wyłudzenia i oszustwa, a może nawet kradzieże samochodów używając czyjejś tożsamości.

Na przykład firma zajmująca się AI z siedzibą w San Diego, Kneron, przeprowadziła serię testów, aby oszukać systemy płatności AliPay i WeChat Pay. Korzystając ze zdjęć i masek, pracownicy Knerona mogli oszukać terminale w celu umożliwienia im płatności lub dostępu do usług. W ten sposób uzyskano też dostęp do dworców kolejowych w Chinach, gdzie osoby dojeżdżające do pracy używają technologii rozpoznawania twarzy, aby płacić za przejazd.

Dyrektor generalny Kneron, Albert Liu, przyznaje, że istnieją wady obecnej technologii rozpoznawania twarzy:

„To pokazuje zagrożenie dla prywatności użytkowników dot. niedostatecznego rozpoznawania twarzy (…). Dostępna jest technologia pozwalająca rozwiązać te problemy, ale firmy z niej nie korzystają. Idą na skróty kosztem bezpieczeństwa.”

Do tego dochodzą aspekty moralne. Czy bowiem użycie takiej technologii to nie pierwszy krok do niemal totalnej kontroli społeczeństwa? System Alipay integruje dane biometryczne i ratingi kredytowe, wszystko jest też powiązane z kontami bankowymi.

Frederik Bussler, który doradza Komisji Europejskiej w sprawie sztucznej inteligencji, mówi o rozpoznawaniu twarzy jako niebezpiecznej broni, którą rządy autorytarne mogą wykorzystać, aby uciszyć dysydentów.

„Ufanie rządom z pełnym dostępem do informacji dot. każdej osoby to pozwolenie im na grę w Boga, co jest poza tym nieetyczne – jest złe, ukryte pod postacią nowej, fajnej technologii (…).”

Dlatego istotne byłoby włączenie do tego typu procesów technologii, które zwiększają prywatność. Wątpliwe jednak, by na coś takiego zdecydował się obecny chiński reżim.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności