Aktualizacja Taproot jest już w trakcie aktywacji

Bitcoin bitcoin taproot aktywacja

Według danych z Taproot.watch, aktualizacja protokołu Bitcoin Taproot jest już w trakcie aktywacji. Aktualizacja Taproot coraz bliżej W momencie pisania […]

bitbay zonda

Według danych z Taproot.watch, aktualizacja protokołu Bitcoin Taproot jest już w trakcie aktywacji.

Aktualizacja Taproot coraz bliżej

W momencie pisania tego tekstu współczynnik sygnalizujących bloków wynosi 98,23%. Do zakończenia procesu aktywacji w tej fazie potrzebne jest jeszcze 317 dodatkowych bloków z pozostałych 491. Do tej pory tylko 28 bloków nie zasygnalizowało gotowości do Taproot, w porównaniu do 1654 bloków, które to zrobiły.

Obecnie gotowość do aktualizacji Taproot sygnalizuje 99,28% hash rate sieci. MaraPool wydobywał bloki sygnalizacyjne od niedzieli, po tym jak jego firma Marathon ogłosiła w maju, że przestanie cenzurować bloki i rozpocznie sygnalizowanie gotowości do Taproot. Według taproot.watch, w rezultacie, tylko niezidentyfikowani górnicy i BTCPool nie zasygnalizowali gotowości do aktualizacji protokołu. Ich udział w całkowitym hash rate sieci wynosi mniej niż 1%.

Soft fork Taproot określony w BIP341 jest aktualizacją, która ma rozszerzyć elastyczność smart kontraktów Bitcoina. Ma też wprowadzić do sieci więcej prywatności. Bardzo prawdopodobne jest, że zostanie ona wprowadzona w obecnym okresie sygnalizacyjnym.

Metoda wdrożenia Speedy Trial Taproot, odmiana BIP9, wymaga, aby co najmniej 90% bloków wydobytych w okresie 2016 bloków sygnalizowało gotowość do rozwidlenia. Metoda ta, która została uruchomiona w kwietniu i zakończy się w sierpniu, spowoduje aktywowanie Taproot jako aktualizacji protokołu Bitcoin około listopada 2021 roku. Oczywiście jeśli zostaną spełnione warunki. Ich spełnienie z kolei skłoni węzły Bitcoina do zaadoptowania soft forka i wprowadzenia go w życie.

Starsze oprogramowanie nadal będzie działać bez żadnych

Ponieważ Taproot to soft fork, po jego wdrożeniu nadal będzie działać starsze oprogramowanie. Co więcej, nie będzie ono wymagało żadnych modyfikacji. Niemniej jednak, zgodnie z BIP341, niezaktualizowane węzły są „mocno zachęcane do aktualizacji” w celu pełnej walidacji nowych programów. Niezaktualizowane portfele nadal mogą wysyłać i odbierać bitcoin z dowolnego portfela używając metod sprzed Taproot. Dodatkowo, niektóre niezaktualizowane portfele mogą być w stanie przesyłać dane do nowych programów „jeśli obsługują wysyłanie na adresy BIP173 Bech32.”

Aktualny kurs Bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs Bitcoina i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne monety, to m.in. giełda kryptowalut BitBay.net. Jeśli nie masz jeszcze konta na BitBay, z tego artykułu dowiesz się jak możesz je sprawnie utworzyć: LINK.

Tagi
aktualizacja bitcoin Bloki btc taproot

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.