za
bitbay ostrzeżenie

45 mln USD w krypto skradzione pojedynczemu inwestorowi metodą SIM-swap

2020-02-22
Wiadomości
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Hackerzy znają wiele sposobów na dostanie się tam, gdzie byśmy nie chcieli. Ostatnio głośno jest o włamaniach wykorzystujących tzw. SIM-swap. Tym razem ofiarą padł wieloryb, któremu skradziono 45 mln w kryptowalutach. Może to być najpoważniejszy taki atak w historii.

Największa kradzież krypto metodą SIM-swap

Poszkodowanym jest Josh Jones, założyciel Dreamhost. Z jego oświadczeń wynika, że całkowite szkody włamania sięgają 45 mln dolarów. 30 mln USD inwestor przechowywał w Bitcoin Cash (ok. 100 000 BCH), a kolejne 15 mln USD w Bitcoinie (1500 BTC).

W pomoc zaangażowało się kilkoro krypto-influencerów, oto tweet jednego z nich:


Tłumaczenie tweeta:

“SZOKUJĄCE. 1M (najprawdopodobniej pod wpływem emocji autorka dodała przez przypadek dodatkowe zero). BCH SIM hack o wartości 30 mln USD od jednego chińskiego wieloryba (twierdzi on, że zostało mu również skradzione 15 mln USD w Bitcoinie). Aktualnie prosi górników o pomoc. Rozmawiam na ten temat z topowymi właścicielami kopalni BCH. “

Czy jest jakakolwiek szansa na odzyskanie środków?

Zgodnie z kolejnymi tweetami od Wan, hakerzy rozdzielają skradzione cyfrowe monety na mniejsze porcje i “najprawdopodobniej niedługo przepuszczą je przez mikser transakcji, aby zatrzeć ślady. Wynika stąd, że jest to faktycznie prawdziwe włamanie”.

Zdaniem Wan, jedynym sposobem na odzyskanie środków przez inwestora byłoby celowe spowodowanie podwójnego wydania w sieci, lecz to z pewnością nie spodobałoby się reszcie społeczności.

Gdyby wieloryb trzymał swoje cyfrowe monety w cold storage, do włamania by nie doszło. Ataki typu SIM-swap są możliwe tylko wówczas gdy hakerzy natrafią na urządzenie powiązane z 2FA jakiejś giełdy lub portfela.

Pozostaje nam tylko uczyć się na cudzych błędach i nigdy, przenigdy nie trzymać na hot walletach większej ilości krypto, niż jesteśmy w stanie stracić. Hot wallety powinny służyć nam wyłącznie do przechowywania środków niezbędnych na teraz, np. do tradingu. Całą resztę swoich krypto oszczędności zalecamy przechowywać na portfelach sprzętowych, taki jak np. Ledger.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności