bitcoinfarm

3M dostarczy czynnik chłodzący dla nowej farmy BitFury

Techniczne

Gryzja –  tu powstanie największa jak dotąd farma koparek BitFury. Pobór prądu ma wynieść ponad 40MW co rodzi poważny problem z odprowadzeniem ciepła z urządzeń.

 

 

Gruzha – tu powstanie największa jak dotąd farma koparek BitFury. Pobór prądu ma wynieść ponad 40MW co rodzi poważny problem z odprowadzeniem ciepła z urządzeń.

 

Swoje farmy BitFury zawsze stawia w miejscach zasilanych „zieloną” energią odnawialną. W tej lokalizacji dodatkowo wykorzystają nowatorski system chłodzenia cieczą zwany „two phase immersion coolingimmersion cooling”, czyli dwufazowe chłodzenie zanurzeniowe.

 

Tu do akcji wkracza  firma 3M dostarczając czynnik chłodzący o niskiej temperaturze wrzenia(61oC) – 3M Novec 7100 zanurzone w nim płytki oddają ciepło znacznie szybciej i efektywniej niż chłodzone powietrzem. Płyn zamienia się w parę pobierając ciepło i unosi się w górę szczelnego zbiornika. W górnej jego części jest zamontowana chłodnica w której utrzymywana jest niższa temperatura, dzięki czemu opary kondensują się, skraplają i skapują z powrotem do zbiornika.

 

Sama firma 3M chwali się na swojej stronie, że bierze udział w powstaniu największego na świecie systemu chłodzącego “Two-Phase Immersion Cooling“.

 

System taki nie wymaga zastosowania dodatkowych pomp tłoczących czynnik chłodzący. Czynnik chłodzący „krąży” więc z sposób całkowicie pasywny, zmniejszając zapotrzebowanie na dodatkową energię.

 

passive-2-phase-immersion

(http://www.allied-control.com/immersion-cooling)

 

W porównaniu do „standardowego” chłodzenia powietrzem/wentylatorami/klimatyzatorami uzyskuje się oszczędności do ~95% zużytej na chłodzenie energii.

 

Efektywność (PUE) całej farmy ma być na poziomie 1.02, czyli ma ona pobierać jedynie 2% energii w porównaniu do tej zużytej przez koparki.

 

40MW to dopiero pierwsza faza całego projektu, ma on się powiększyć w niedalekiej przyszłości.

 

 

Fotografia na licencji Creative Commons: flickr.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
3M bitcoin BitFury btc kopalnia koparka mining

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.