za

Jian Wen, pracownica restauracji, wyprała… 2,5 mld USD. Majątek zdeponowała w BTC

Binance Launchpool

BBC pisze o zaskakującej sprawie. 42-letnia Jian Wen, pracownica brytyjskiej restauracji, została uznana winną wyprania środków o wartości 2,5 miliarda USD. Majątek przechowywała w BTC.

Jian Wen wyprała środki o wartości 2,5 mld USD

Wen pracowała w brytyjskiej branży gastronomicznej. Teraz została uznana winną prania pieniędzy. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że chodzi o 2,5 miliarda USD. Kobieta przechowywała środki na bitcoinowym portfelu.

Sąd Koronny w Southwark wskazał, że Wen wydała wyprane środki na zakup „wartych wiele milionów dolarów nieruchomości i biżuterii”. Dochodzenie obejmowało kontrolę 48 urządzeń elektronicznych i tysięcy plików cyfrowych, z których wiele zostało przetłumaczonych z języka mandaryńskiego.

Jak wpadła Wen? Uwagę służb zwróciła zmiana jej stylu życia. Pracowała, jak wspomniałem, w lokalu gastronomicznym. Nagle jednak w 2017 roku przestała mieszkać w mieszkaniu nad chińską restauracją w Leeds i wynajęła dom z sześcioma sypialniami, usytuowany w północnym Londynie. Koszt najmu? Około 21 420 USD miesięcznie. Sporo jak na kogoś takiego jak ona, prawda?

Kobieta wpadła ostatecznie, gdy starała się kupić rezydencję za 30 milionów USD, także zlokalizowaną w Londynie. Mniej więcej w tym czasie próbowała nabyć jeszcze kilka innych drogich domów w stolicy Wielkiej Brytanii.

Jak tłumaczyła swoje nagłe wzbogacenie się? Ponoć kopała bitcoiny. Twierdziła też, że pracowała w branży jubilerskiej. Brytyjska policja jednak jej nie uwierzyła i udowodniła, że Wen brała udział w procesie prania pieniędzy. W komunikacie dodała, że jest to największa tego typu konfiskata w Wielkiej Brytanii.

Sama Wen była zapewne tzw. słupem. Nie wiadomo, kto mógł za nią stać.

Przestępcy nadal wolą gotówkę

Naczelny prokurator koronny Andrew Penhale przekazał mediom, że w ostatnim czasie zasoby cyfrowe są powszechnie wykorzystywane w działalności przestępczej:

Bitcoin i inne kryptowaluty są coraz częściej wykorzystywane przez przestępczość zorganizowaną do ukrywania i przekazywania aktywów, aby oszuści mogli czerpać korzyści ze swojego przestępczego postępowania.

Warto jednak dodać, że sprawa nie jest tak oczywista. Zgodnie z raportem Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych kryptowaluty wcale nie są w gronie przestępców tak popularnym wyborem, jak chce to widzieć Penhale. Nadal popularniejsza jest gotówka.

Także z nowego badania Nasdaq wynika, że półświatek wcale nie sięga po kryptowaluty tak chętnie, jak twierdzą niektórzy. We wspomnianym dokumencie, nawet nie wspomniano o BTC i altcoinach.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności