za
Zonda podsumowuje miniony rok i ujawnia plany na 2022

Zonda podsumowuje miniony rok i ujawnia plany na 2022

Binance Launchpool

Globalna giełda kryptowalut – Zonda – w najnowszym raporcie podsumowuje wydarzenia branżowe z 2021 roku. Dowiadujemy się z niego m.in. o kamieniach milowych, jakie zaszły w rozwoju platformy oraz prognozach ekspertów firmy na nadchodzące 12 miesięcy.

Niedługo pojawi się nowa kryptowaluta na miejsce BTC?

Jak podaje Zonda, globalna kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła o 185% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Co ciekawe udział BTC w niej spadł z wysokiego poziomu, znanego z 2017 roku (stanowił wtedy nawet do 85% rynku) do 41% pod koniec 2021 r.

Użytkownicy Zondy na swoich giełdowych kontach przechowywali najczęściej właśnie bitcoina (BTC), ale również takie waluty jak: ether (ETH), ripple (XRP), litecoin (LTC) i lisk (LSK). Ogółem, inwestorzy mogli wybierać spośród starannie wyselekcjonowanych 64 kryptowalut i tokenów dostępnych na platformie, w tym 24 dodanych w 2021 roku.

Zonda podsumowuje miniony rok i ujawnia plany na 2022

Rosnąca popularność handlu kryptowalutami znalazła odzwierciedlenie również w gwałtownym wzroście liczby nowych użytkowników rejestrujących się na platformie – 127% wzrostu rok do roku, co daje łącznie ponad 1 milion inwestorów otwartych na handlowanie swoimi aktywami za pośrednictwem Zondy.

Dla wielu osób rok 2021 w branży kryptowalutowej był przełomowy. Ogromne wzrosty wartości bitcoina, wzloty i upadki tokenów opartych na memach, ogromne inwestycje instytucjonalne, intensywniejsze tempo adopcji kryptowalut forsowane m.in. przez influencerów technologicznych – wszystkie te czynniki przyczyniły się do zwiększenia świadomości na temat wartości, którą niosą kryptowaluty oraz technologie oparte na blockchainie.

Wycena rynku kryptowalutowego wzrosła prawie dwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Już nie mówimy o miliardach dolaró. To jest liczba idąca w biliony. Ciekawe jest to, że choć bitcoin nadal uważany jest za lidera rynku, to w 2021 roku wzrosło znaczenie altcoinów, które wysunęły się na prowadzenie, przejmując blisko 60%. udziału w rynku. To pokazuje, że bitcoin już nie jest tożsamy z całą branżą – widzimy znacznie więcej możliwości w tym sektorze. Co więcej, obserwujemy nieustanne pojawianie się nowych kryptowalut i tokenów. W ciągu zaledwie roku dodaliśmy na Zondzie 24 nowe kryptowaluty i zwiększyliśmy liczbę par handlowych ze 120 do 204

– podkreśla Kamil Sikorski, Dyrektor ds. Rozwoju w Polsce oraz Dyrektor Krajowy w Zondzie.

Zmiany na rynku pokazały, że zainteresowania coraz większej liczby inwestorów wykraczają poza BTC. Chętniej sięgają oni po inne, bardziej dojrzałe projekty, takie jak np. Ethereum i ekosystem jego tokenów. Z moich szacunków wynika, że największa firma w sektorze kryptowalutowym może mieć wartość równą łącznej sumie wszystkich spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. To doskonale pokazuje, jak rozwija się rynek. Również wyjaśnia dlaczego tak wiele międzynarodowych funduszy się nim interesuje

– potwierdza prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Piech z Uczelni Łazarskiego.

Na wzroście popularności branży skorzystała również platforma Zonda, która zakończyła rok z ponad milionem zarejestrowanych inwestorów, w tym odnotowując 127% wzrostu liczby nowych użytkowników rok do roku. Wśród kryptowalut najczęściej posiadanych przez klientów Zondy znalazły się: bitcoin (BTC), ether (ETH), ripple (XRP), litecoin (LTC) oraz lisk (LSK).

Korporacje i instytucje rządowe stawiają na decentralizację

W 2021 roku cyfrowe aktywa zainteresowały również banki centralne na całym świecie . Obecnie ponad 87 krajów (reprezentujących ponad 90% globalnego PKB) bada możliwości stworzenia własnych cyfrowych walut, z czego 9 państw już podjęło taką inicjatywę. Wzrosło również zaciekawienie rynkiem kryptowalutowym wśród inwestorów instytucjonalnych. W cyfrowe aktywa w 2021 roku zainwestowały m.in. takie spółki jak: Tesla, MicroStrategy, Block (dawniej Square), Voyager.

Inne najważniejsze branżowe trendy w ubiegłym roku według ekspertów Zondy dotyczyły m.in. wejścia kryptowalut na giełdy tradycyjne, rozwoju inicjatyw opartych na blockchain, takich jak NFT, a także nowych regulacji na całym świecie. proponowanych, aby nadążyć za tempem rozwoju technologii w sektorze walut cyfrowych.

Zonda podsumowuje miniony rok i ujawnia plany na 2022

Regulacje to kluczowa kwestia dla tego sektora

Nawet jeśli mogłoby się wydawać, że swoboda oferowana przez brak przepisów prawnych zwiększa konkurencyjność sektora, w rzeczywistości zniechęca ona do szerszej adopcji kryptowalut, bo branża postrzegana jest jako trudna do zrozumienia, chaotyczna, a co za tym idzie – mało bezpieczna. Nie brakuje również dezinformacji. Kluczem do zmiany tej sytuacji jest wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych na całym świecie. My to z całego serca popieramy. Odpowiednie środki kontrolne czy licencyjne umożliwiają stworzenie przestrzeni m.in. do akceptacji płatności w kryptowalutach lub stosowania rozwiązań opartych na blockchain

– podkreśla Kamil Sikorski.

Uproszczenie inwestowania w kryptowaluty, przy zachowaniu maksymalnej przejrzystości, to podstawa misji, którą Zonda podjęła w 2021 roku po przejściu rebrandingu. Nowo powołany zarząd przedstawił wizję rozwoju platformy jako prostej i bezpiecznej przestrzeni dla wszystkich inwestorów, zarówno tych doświadczonych, jak i nowicjuszy. W ramach realizacji tej strategii aktualnie trwają prace nad nowym wyglądem platformy transakcyjnej oraz mobilnej aplikacji. Planowane jest także uruchomienie Akademii Zondy, której celem będzie edukowanie w tematach związanych z handlem kryptowalutami.

Zonda podsumowuje miniony rok i ujawnia plany na 2022

Eksperci Zondy przewidują, że w 2022 roku regulacje prawne będą odgrywać jeszcze ważniejszą rolę, szczególnie w obliczu rosnącej popularności projektów opartych na tokenizacji jako alternatywy dla IPO. Choć apetyt na to nowe rozwiązanie wśród przedsiębiorców jest duży, rynek wymaga odpowiedniego nadzoru, aby zapewnić wszystkim uczestnikom bezpieczeństwo i transparentność. Inne prognozy na przyszły rok uwzględniają m.in. osłabienie rynkowej dominacji bitcoina, co powinno stworzyć innym ciekawym projektom więcej przestrzeni do rozwoju. Niezależnie od dynamiki rynkowej w nadchodzących latach, raport Zondy podkreśla, że rosnąca popularność kryptowalut powinna zachęcić wszystkich uczestników rynku do popierania upraszczania i przejrzystości branży.

Zonda podsumowuje miniony rok i ujawnia plany na 2022

O Zondzie:

Zonda posiada ponad milion użytkowników i stanowi jedną z największych giełd walut cyfrowych w Europie. Firma została założona w 2014 roku i jest regulowana przez estońską jednostkę analityki finansowej (FIU). Giełda stosuje surową politykę przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Firma zapewnia bezpieczeństwo i ochronę depozytów oraz transakcji w ramach platformy, stosując rygorystyczne procedury Anti-Money Laundering (AML) i Know Your Customer (KYC).

Użytkownicy giełdy Zonda mogą dokonywać transakcji w ponad 60 walutach cyfrowych oraz tokenach w parach z walutami tradycyjnymi (EUR, GBP i PLN), stablecoinami (USDT i USDC) oraz BTC i ETH.

Zonda nieustannie rozwija i poszerza swoją działalność, co zaowocowało powstaniem takich produktów, jak Zonda Kantor FIAT oraz Zonda Pay. Misją firmy jest demokratyzacja dostępu do kryptowalut poprzez opracowanie prostych, intuicyjnych narzędzi, programów edukacyjnych i struktur regulacyjnych, które pomogą użytkownikom w pewnym i bezpiecznym inwestowaniu oraz korzystaniu z kryptowalut.

Aby dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w cyfrowe aktywa, wejdź na stronę www.zondaglobal.com.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności