za

Zmiany na rynku kryptowalut w Wenezueli

2019-02-05
Kryptowaluty

Mimo faktu, że nie do końca dziś wiadomo, kto rządzi Wenezuelą, w kraju zaczęły obowiązywać nowe regulacje prawne dotyczące rynku kryptowalut.

Początkiem tego tygodnia Ministerstwo ds. Komunikacji i Informacji (MIPPCI) opublikowało dokument zatytułowany “Dekret ustanawiający integralny system aktywów kryptograficznych”. Dość szczegółowo reguluje on rynek kryptowalut w Wenezueli, ale też oddaje go pod kontrolę Sunacrip – odpowiednik polskiego KNF.

Początek końca?

Ciężko dziś określić, jaka przyszłość czeka nowy rynek w dawnej południowoamerykańskiej potędze. Z jednej strony, Wenezuela posiada własną e-walutę – Petro. Projekt nie do końca udany, do dziś opinia publiczna nie zna jego szczegółów technologicznych i nie wiadomo, czy w ogóle powinno się określać tą cyfrową walutę mianem kryptowaluty. Zresztą jeśli władze w kraju ostatecznie przejmie opozycja (na razie posiada tylko “tymczasowego prezydenta”), Petro czeka pewna śmierć, ponieważ sam pomysł był mocno krytykowany przez konkurentów prezydenta Nicolasa Maduro.

Teraz zaś w życie wchodzą nowe przepisy, które dość mocno biorą krypto-inwestorów pod but. W ramach “Deklaracji…” możemy zapoznać się z 63 artykułami, które zostały podzielone na sześć części. Pierwsza z nich to wstęp określający idee nowego prawa, ale też definicje blockchaina, cyfrowego górnictwa i pojęcia użytkownika kryptowalut.

Dalej robi się jednak ciekawiej. W drugiej części przybliża się nam “strukturę integralnego systemu zasobów kryptograficznych”. Z kolejnych zapisów poznajemy procedury rejestracji firm oraz możliwe audyty i kontrole. Później omówione zostają potencjale kary, które grożą podmiotom, które nie stosują się do prawa. Ostatnia część opisuje procedury administracyjne związane z rynkiem.

Na giełdy i górników kryptowalut, którzy nie zarejestrują się w spisie Sunacrip, będą nałożone kary w wysokości 100-300 petro (przepisy zakładają, że ta e-waluta przetrwa).

Istotny jest także Artykuł 11, który opisuje zadania Sunacrip. Instytucja ma “koordynować i monitorować” rejestr krypto-firm. Artykuł 29 wzywa zaś do “stworzenia niezbędnych zapisów w celu usystematyzowania informacji dotyczących cyfrowych górników, domów wymiany, innych usług finansowych w zasobach kryptograficznych i pośrednictwa aktywów kryptograficznych”.

Czy to początek końca rynku kryptowalut w Wenezueli? Czy raczej przykład mądrego prawodawstwa? Przekonamy się zapewne wkrótce. Wiele zależy też, jak owe nowe przepisy będą wykorzystywane przez regulatora. Pamiętajmy również, że wiele może zmienić także ostateczna zmiana władzy i pozbawienie urzędu Maduro, co nadal jest realne.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności