za
Jarosław Kaczyński

Zjednoczona Prawica wygrała wybory. Co czeka nas w kolejnej kadencji pod kątem kryptowalut?

Wyniki niedzielnych wyborów chyba nikogo nie zaszokowały. Zdecydowanie po raz kolejny wygrała je Zjednoczona Prawica, czyli w praktyce koalicja Prawa i Sprawiedliwości (PiS), Porozumienia Jarosława Gowina i Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Nas interesuje jednak to, co czeka nas pod tym kątem w kwestii kryptowalut.

Ostatnie cztery lata Zjednoczonej Prawicy mogą budzić w oczach fanów kryptowalut mieszane uczucia. Z jednej strony wszyscy pamiętamy o kontrowersjach związanych z podatkiem PCC. Warto jednak wspomnieć, że sytuację uratowało wtedy Porozumienie Jarosława Gowina. Nasza redakcja dotarła do kulis tego, co działo się wtedy w sferach sejmowych…

Porozumienie uratuje kryptowaluty?

zjednoczone prawicaWstępne propozycje w sferze legislacji podatkowej rynku kryptowalut w Polsce przygotowało Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, w załagodzeniu sytuacji ogromną rolę odegrali też politycy Porozumienia – poseł Wojciech Murdzek, który zasiadał wtedy w Komisji Finansów Publicznych (zapewne po wyborach w niej pozostanie) i wiceprezes Porozumienia Robert Anacki.

W nowej kadencji Porozumienie – zgodnie z oficjalnymi już wynikami wyborów, jakie poznaliśmy wczoraj – będzie miało 18 posłów i 2 senatorów. Zgodnie z informacjami, do których dotarliśmy, bardzo prawdopodobny jest własny klub sejmowy partii, co zwiększy jej siłę oddziaływania na politykę rządu. W tym ostatnim zapewne stanowiska zachowają Jarosław Gowin jako wicepremier i szef resortu oświaty oraz Jadwiga Emilewicz (minister przedsiębiorczości i technologii).

libracoin murdzek zjednoczona prawicaJeśli faktycznie to środowisko polityczne będzie miało nadal znaczny wpływ na rządzenie, może z rynkiem kryptowlaut i blockchaina nie będzie tak źle, jak niektórzy się obawiają. Sam poseł Murdzek deklarował nam, że będzie “bronił blockchaina” w Polsce (pisaliśmy o tym tutaj). Do tego w tle mamy dość interesujący zapis w programie PiS.

„Innowacyjne podejście powinno też charakteryzować administrację. Będziemy kontynuować rozwój e-usług oraz sztucznej inteligencji i blockchain, rozwijać usługi mobilne, dostosowując je do oczekiwań obywateli”

– można przeczytać w dokumencie.

Zjednoczona Prawica a kryptowaluty

anackiZ okazji wygranych wyborów udało się nam porozmawiać z wiceszefem Porozumienia, Robertem Anackim. Wskazaliśmy na to, że PiS jest jedyną partią, która w swoim programie mówi o blockchainie. Czy oznacza to, że Zjednoczona Prawica otworzy się na tę kwestię w ciągu najbliższych czterech lat?

“Mamy w obozie Zjednoczonej Prawicy, a szczególnie jako partia Porozumienie Jarosława Gowina, wiele pomysłów na zastosowanie technologii blockchain – szczególnie w administracji, zdając sobie sprawę, jak wiele usprawnień rejestry rozproszone typu blockchain mogą wprowadzić w kwestii procedowania zadań jednostek administracji publicznej – w dodatku w sposób bezpieczny, przejrzysty – a tak chcemy sprawować władzę.

Na pewno należy rozmawiać z ekspertami z branży, wykorzystać do tej pory wypracowane zalecenia stowarzyszeń, izb, podmiotów z tego rynku – tzw. dobre praktyki. Jestem przekonany, że tzw. ”dobre praktyki” rynkowe mogą stanowić fundament do prac legislacyjnych – jednak to praca międzyresortowa – ale skoro udało się przeprowadzić „Mały ZUS” i setki innych usprawnień prawa dla przedsiębiorców, to jestem przekonany, że uda się przekonać koleżanki i kolegów w rządzie, aby przyszła kadencja była dla branży blockchain w Polsce – tym czego oczekuje – czyli uporządkowaniem przepisów pozwalającym wyzwolić potencjał tego młodego, ale jakże dynamicznego rynku. Chcemy Polski innowacyjnej – nie może więc zabraknąć zastosowań dla branży blockchain”

– mówi Anacki.

sejm historia Zjednoczona PrawicaJego słowa brzmią wspaniale. Jest jednak jedno “ale”. Choćby przez “aferę PCC” wielu z inwestorów i fanów kryptowalut mogło nabrać przekonania, że PiS czy cała Zjednoczona Prawica są wrogo nastawione do cyfrowych walut. Zdaniem Anackiego nie jest to prawdą:

Nic mi nie wiadomo o tym, aby władze PiS, czy Zjednoczonej Prawicy były nieprzychylne kryptowalutom. Na pewno należy ostrożnie podchodzić do tak chwiejnych rynków, gdzie odchylenia kursów kryptowalut potrafią w tydzień osiągać dziesiątki procent – i nie jest to zjawisko rzadko spotykane. Dlatego w mojej ocenie należy przyjąć ostrożność w narracji na temat kryptowalut, ostrzegając przed możliwą utratą zainwestowanych środków, ale czym innym jest ostrożność, a czym innym brak przychylności.

Proszę zwrócić uwagę, że premier Jarosław Gowin wraz z partią Porozumienie konsultował sprawy kryptowalut, rynku blockchain z wieloma osobami z branży – odbyło się np. spotkanie w partii, gdzie premier Gowin wysłuchał zaleceń ekspertów z branży, m.in. prof. Krzysztofa Piecha czy Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin, Pana Filipa Pawczyńskiego. Posiadamy w partii Porozumienie zespół ds. blockchain i kryptowalut. To posłowie Porozumienia, Wojtek Murdzek i Michał Cieślak, wraz z moim udziałem procedowali zmiany pozwalające pozbyć się problemu PCC, które wskazywała branża i wielu jej ekspertów. Czyli jednak praca na styku reprezentantów branży, a rządu jest jak najbardziej możliwa. W kwestii opodatkowania kryptowalut – dużo pracy przed nami, ale wiem że przy udziale branżowych ekspertów, otwartości Porozumienia i uczciwej pracy możemy zrobić w najbliższych latach bardzo dużo – ja mogę zadeklarować, że zrobię co w mojej mocy, aby z perspektywy przedsiębiorców prawo było dla branży czytelne, proste i przyjazne, to jednak determinuje również proces legislacyjny w UE.”

libracoin tim draperNa koniec musieliśmy także zapytać o zdanie wiceszefa Porozumienia na temat LibraCoin – cyfrowej waluty Facebooka…

“Nie znam szczegółów projektu, ale na pewno trzeba mieć świadomość, że jeśli jeden z liderów rynku wysokich technologii wkracza na rynek kryptowalut, to może być rewolucyjny krok w zakresie płatności, rozliczeń – na pewno będziemy się przyglądać i rozmawiać o zastosowaniach tej technologii w Polsce. Facebook to jednak wiodący dostawca usług dla społeczności internetowych w naszym kraju. Jestem osobą o pozytywnym nastawieniu, wierzę w dobre intencje ludzi, dlatego mam raczej pozytywne skojarzenia z każdą inicjatywą, która przynosi rozwój – jednak jako Polak zawsze biorę pod uwagę Polskę i jej pozycję, rolę w tych procesach. Mam szczerą nadzieję, że tak wiele ciekawych projektów blockchain realizowanych w naszym kraju spowoduje, że będzie to kiedyś silna gałąź naszej gospodarki.”

Nie będzie tak źle?

W środowisku kryptowalut można spotkać się z dużym sceptycyzmem w kwestii polityków. Nie można się temu dziwić. W kwestii nowego rządu – jeśli faktycznie Porozumienie będzie miało w nim więcej do powiedzenia – widać jednak szansę na poprawę obecnej sytuacji rynku nowych technologii (z uwzględnieniem właśnie blockchaina) w naszym kraju.

Czy tak się stanie? Z jednej strony, jak pokazują badania, politycy rzadko dotrzymują obietnic wyborczych, ale z drugiej – dotąd PiS pokazywało coś zgoła innego (choć bardziej w sferze socjalnej). Do tego na rosnącą politykę socjalną rządu ten musi zarobić. W tym celu musi zacząć inwestować np. w technologie powiązane z czwartą rewolucją przemysłową. Czy tak się stanie? Zapewne przekonamy się już w ciągu najbliższych miesięcy. Na wiele pytań, na które dziś nie znamy jasnych odpowiedzi, odpowie nam skład nowego gabinetu rady ministrów. Pozostaje czekać i nie skreślać polityków z góry…

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności