za
ziemia metaverse

Od czego zależy cena ziemi w metaverse?

Metaverse to wirtualny świat, w którym można kupić “ziemie” podobnie jak w świecie realnym. Ceny takich gruntów są zazwyczaj ustalane przez rynek, ale wpływają na nie również pewne specyficzne czynniki. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy, co może mieć wpływ na cenę nieruchomości w projektach z tego podsektora.

Czynniki kształtujące ceny ziemi w metavers

Cena ziemi w metaverse może zależeć od kilku dość technicznych czynników, które wpływają na podaż i popyt, a tym samym na kształtowanie się ceny. Zostały one opisane przez Joela Johna, eksperta w dziedzinie fintechu i DeFi.

John podkreślił, że handel nieruchomościami w metaverse jest ostatnio bardzo popularny, lecz pod względem wolumenu stanowi on nadal mniej niż 10% całkowitego rynku NFT.

Główne czynniki wpływające na ceny to ogólny ruch, memetyczna odległość, kontekst geoprzestrzenny, monetyzacja i aspekty artystyczne.

Ogólny ruch

Ta sama zasada odnosi się do fizycznych miejsc, np. miast. Generalnie rozchodzi się o ilość osób, które odwiedzają daną nieruchomość. Im więcej osób spędza czas na w danym terenie, tym większa jest jego wartość.

Jednak czynnik ten zmienia się w czasie, więc właściciel danej ziemi musi starać się przyciągnąć ludzi do swojego miejsca, aby zwiększyć jego wartość.

Bliskość memetyczna

Gdy dana działka znajduje się w pobliżu innej wartościowej nieruchomości, jej wartość wzrasta. Dobra lokalizacja ułatwia przyciągnięcie do siebie ludzi, ponieważ przypadkowo może zachęcić osoby, które znajdują się w najbliższej okolicy.

Według Johna, wartość ta zmienia się również w zależności od koncentracji ruchu w metaverse. Oznacza to, że kupowanie ziemi rozcieńcza ilość uwagi, jaką mogą przyciągnąć pojedyncze grunty. Wniosek z tego taki, że nie opłaca się kupować zbyt wiele nieruchomości.

Kontekst geoprzestrzenny

Kontekst geoprzestrzenny odnosi się do tego, jak blisko ziemia znajduje się od podmiotów komercyjnych. Tam, gdzie znajdują się firmy, krąży więcej pieniędzy, dlatego też sąsiedztwo z nimi zwiększa możliwość wydobycia wartości z posiadanej ziemi.

Podobnie dzieje się w na rynku tradycyjnych nieruchomości. Wiele marek często próbuje się łączyć, aby skoncentrować swoich klientów. Z tego względu w przyszłości metaverse mogą również pojawić się kolektywy, które będą wspólnie kupować duże działki.

Monetyzacja

Monetyzacja będzie prawdopodobnie kluczowym czynnikiem wpływającym na działalność metaverse i ceny ziemi. Chodzi tu o realne strategie zakupu, zarówno w celu posiadania, jak i generowania zysków np. w postaci czynszów lub sprzedaży fragmentów ziemi po wyższych cenach.

Aspekty artystyczne

Ten czynnik ma związek głównie z grami. W sektorze gier grafika odgrywa bowiem ważną rolę. Oznacza to, że wpływ na cenę ziemi może mieć też kreatywność i poziom artystyczny.

Podsumowanie

John twierdzi, że nieruchomości w metaverse nie będą sprzedawane w taki sam sposób jak tokeny na rynkach kryptowalut, ponieważ mają wysoką barierę wejścia, a właściciele często są zachęcani do rozwijania ich, a nie odsprzedawania po krótkim czasie.

Dlatego dla użytkowników detalicznych ceny mogą ostatecznie okazać się wygórowane. Chyba, że ziemie zostaną podzielne na mniejsze części lub powstaną grupy inwestorów. Według Johna, istotną rolę w świecie metaverse odegrają właśnie kolektywy. W podsumowaniu jego raportu możemy przeczytać:

W moich oczach dzisiejsze ziemie w metaverse zarządzane przez DAO są symbolem tego, gdzie internet może zmierzać częściowo – w kierunku zdecentralizowanym, należącym do użytkowników i nieco szalonym.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności