Fed utrzymał niemal zerowy poziom stóp procentowych

2021-04-29 Ekonomia Wiadomości

Fed utrzymał niemal zerowy poziom stóp procentowych. Zapowiedział też kontynuację programu skupu aktywów (QE). Może to oznacza dalsze wzmacnianie Bitcoina. […]

Fed utrzymał niemal zerowy poziom stóp procentowych. Zapowiedział też kontynuację programu skupu aktywów (QE). Może to oznacza dalsze wzmacnianie Bitcoina.

Zerowy poziom stóp procentowych

Stopy funduszy federalnych pozostały więc bez zmian, czyli na poziomie 0-0,25%. Mają być utrzymane tak długo, aż nie uzyskane zostaną cele pełnego zatrudnienia oraz 2-procentowej inflacji.

Fed dodał, że będzie dążył do „osiągnięcia inflacji umiarkowanie powyżej 2% przez jakiś czas tak, aby inflacja średnio wyniosła 2% w długim terminie i aby długoterminowe oczekiwania inflacyjne zakotwiczyły się na poziomie 2%”.

Dodatkowo Rezerwa Federalna będzie kontynuowała zwiększanie stanu posiadania obligacji skarbowych o przynajmniej 80 mld dolarów miesięcznie oraz agencyjnych obligacji hipotecznych o przynajmniej 40 mld dolarów miesięcznie, dopóki nie dokonany zostanie znaczący postęp w kierunku osiągnięcia zakładanych przez Komitet celów maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen

opisano w komunikacie.

Dodajmy, że tylko od początku marca 2020 roku Fed wykreował w wyniku tego mechanizmu ponad 3,66 biliona dolarów.

Nic nie wskazuje, by wewnątrz Fedu ktoś był przeciwny. Nowa decyzja zapadła jednogłośnie. Zresztą nowy komunikat był prawie kopią podobnego dokumentu z marca.

Rezerwa Federalna zauważyła w raporcie postęp programu sczepień oraz umocnienie wskaźników aktywności gospodarczej i zatrudnienia. Zauważono też wzrost inflacji, ale dodano, że te jest napędzana „głównie czynnikami przejściowymi”.

Przypomnijmy, że tak radykalna polityka luzowania ilościowego obowiązuje w USA od marca 2020 roku, czyli niemal od początku pandemii. Wtedy to bank centralny kraju w trybie awaryjnym ściął stopy procentowe do niemal zera. Rozpoczęto też bezprecedensowe oraz nieograniczone w czasie i wielkości operacje skupu papierów wartościowych (QE).

Kolejne regularne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zaplanowane jest na 15-16 czerwca.

zerowy-poziom stop procentowychWpływ na BTC

Jaki wpływ na rynek kryptowalut mają decyzję Fedu? Ogromny! Po pierwsze, utrzymywanie stóp proc. na poziomie zera oznacza, że trzymanie pieniędzy w banku nic nie daje, nie zarobimy na tym ani dolara. To spory problem nie tylko dla konsumentów, ale przede wszystkim dla wielkich korporacji z dużymi rezerwami dolarów. Stąd można przypuszczać, że polityka Fedu ponownie podpomuje giełdę, ale także rynek Bitcoina.

Tagi
dolar dolary FED stopu proc. zerowy poziom stóp procentowych

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.