za
pieniądz

Zdominowany przez fiaty system jest nieskuteczny w kwestii wykrywania przestępstw

2019-10-22
Blockchain
European Halving Party 2024

Kathryn Haun – komplementariuszka Andreesen Horowitz i prokurator Departamentu Sprawiedliwości w niesławnej sprawie Silk Road – mówi, że zdominowany przez fiaty system finansowy nie jest w stanie poradzić sobie z wieloma problemami.

W dzisiejszym tradycyjnym sektorze finansowym „99,9% wszystkich przestępstw związanych z praniem pieniędzy pozostaje nieodkrytych”, powiedziała podczas wywiadu udzielonego Real Vision Classics 22 października.

99,9 proc. przestępstw nie jest wykrywanych

silk roadJako osoba, której kariera nabrała rozpędu po odkryciu jednego z najbardziej znanych przestępstw w historii branży kryptograficznej i ustanowieniu pierwszej w historii grupy zadaniowej ds. kryptografii rządu USA, Haun nie jest obojętna na obawy organów regulacyjnych związane z ryzykiem kryptograficznym i praniem pieniędzy.

Podkreśliła jednak absurdalność podejścia obrońców istniejącego systemu, podkreślając obawy dotyczące problemu wykrywania przestępstw:

„Powiedziałabym, że nasz obecny system wykonuje dość okropną robotę. Pozwól, że powiem ci, co mam na myśli. 99,9 proc. wszystkich przestępstw związanych z praniem pieniędzy nie zostaje odkrytych. Zeznawałam o tym przed Senatem USA, a osobą, która zacytowała tę statystykę, inną niż podał senator Chuck Grasley, był były urzędnik Skarbu Państwa. I pomyślałam, że to nie jest prawda. Ale zbadałam to i to prawda.”

„Branża usług finansowych wydaje rocznie 20 miliardów dolarów na AML [polityka przeciwdziałania praniu pieniędzy] i KYC [działania dot. weryfikacji klientów], więc pytam: czy to w ogóle działa? Nie sądzę, żeby to działało”

– dodała.

Fiaty nie działają?

Mówiła też o potrzebie śledzenia przepływu środków w celu szerszego zwalczania nielegalnej działalności. Dziennikarz, który przeprowadzał wywiad, zauważył, że posiadanie scentralizowanego systemu finansowego zapewnia rządom większe pole manewru w przypadku przestępstw. Blockchainowe waluty mogłyby – zdaniem dziennikarza – ograniczyć wolę państwa:

„ISIS miało 2 miliardy dolarów, to powszechnie znany sekret, [wiadomo] że były przechowywane w tureckich bankach i służyły do prowadzenia legalnych biznesmenów dot. prania pieniędzy. Jeśli USA chcą sankcjonować złe suwerenne działania, możemy naprawdę utrudnić im dzisiaj przeniesienie znacznych kwot kapitału lub prowadzenie interesów z bankami amerykańskimi.”

Haun odpowiedziała:

„Ale powiedziałbym również, za jaką cenę to robisz? Na świecie masz dziś 2 miliardy ludzi, którzy nie mają kont w bankach i nie mają dostępu do usług finansowych. ”

Jej słowa są może zaskakujące, ale pokazują, jak zmienia się myślenie w środowisku urzędników w USA.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności