model wyceny btc

Załamanie gospodarcze doprowadzi do wzrostu wartości Bitcoina

Philip Salter z Genesis Mining uważa, że ​​załamanie gospodarcze może prowadzić do wzrostu wartości Bitcoina jako swoistego zabezpieczenia przed bankami.

Załamanie gospodarcze a Bitcoin

W ciągu ostatnich kilku tygodni Bitcoin zapewnił nam wszystkim wiele ekstremalnych emocji. Nastąpił gwałtowny spadek rentowności kopania kryptowaluty i równie straszny spadek jej ceny. Społeczność na dobrą sprawę przestała wierzyć, że BTC to safe haven, a niektórzy zaczęli wręcz wieszczyć jego upadek. Czy jednak to słuszny tok rozumowania?

Cointelegraph przeprowadził wywiad z Philem Salterem. Tematem był m.in. mining.

Mówiąc o tym, czy górnicy odegrali znaczącą rolę w ostatnim krachu na rynku, Salter zauważył:

„Nie różni się to niczym od tradycyjnych rynków, musisz sprzedać wszystko, aby utrzymać działalność, spłacić swoje długi. Jako górnik musisz płacić rachunki, musisz płacić za prąd, za operacje; a twoje wydatki wyrażone są w dolarach, więc gdy cena Bitcoina spada, oznacza to, że musisz sprzedać więcej zapasów, aby kontynuować [działalność].”

To efekt kuli śnieżnej. Gdy cena BTC spada, górnicy są zmuszeni sprzedawać więcej swoich zapasów kryptowalut, tym samym przykładają ręce do jeszcze większych spadków.

Bitcoin to nowe złoto

Portal wszedł w czasie rozmowy także na temat kwestii “Bitcoin a safe haven”. Czy Bitcoina nadal należy uważać za nowe złoto? Po 13 marca (piątek trzynastego – zastanawiające…) wielu ekspertów uważa, że nie. Salter jest jednak innego zdania. Dalsze losy kryptowalut mają być powiązane ze skalą kryzysu:

„Jeśli kryzys gospodarczy zostanie opanowany, nie będzie miał poważnych konsekwencji dla Bitcoina. Jeśli jednak nastąpi prawdziwy upadek, zainteresowanie Bitcoinem eksploduje. [Kryptowaluta] Wróci do bycia postrzeganą jako zabezpieczenie przed systemem bankowym. Im więcej sceptycyzmu ludzie będą dostrzegali w starej gospodarce, tym bardziej będą skupiać się na Bitcoinach.”

Czy ekspert ma rację? Wszystko będzie faktycznie zależało od długości trwania kryzysu i jego wpływu na system oparty na bankach. Jeśli waluty fiat zaczną stracić na wartości przez inflację… Tak, wtedy BTC może mocno zyskać na wykresie i w oczach inwestorów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
bezpieczna przystać bitcoin kryzys złoto
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.