Yoon Seok-yeol

Prezydent Korei Płd. Yoon Seok-yeol realizuje swoje kryptowalutowe obietnice wyborcze

Prezydent Korei Południowej – Yoon Seok-yeol – udowadnia, że zamierza realizować swój program wyborczy. Oświadczył teraz, że nie będzie podatku od zysków z inwestycji w kryptowaluty, dopóki ustawodawstwo nie zapewni ochrony konsumentów.

Prokryptowaluty prezydent Yoon Seok-yeol

Nowo wybrany prezydent Korei Południowej Yoon Seok-yeol ogłosił we wtorek, że będzie naciskał na odroczenie opodatkowania zysków z inwestycji w kryptowaluty, przynajmniej do czasu uchwalenia nowego zestawu przepisów o nazwie Digital Asset Basic Act (DABA).

Podatek od kryptowalut w Korei Południowej miał początkowo obowiązywać w roku podatkowym 2022, ale został przesunięty na rok 2023 w grudniu ubiegłego roku. E-daily poinformowało, że Yoon zapewnia jednak teraz, że ustawa o podatku od kryptowalut nie wejdzie w życie, dopóki nie zostaną wprowadzone rozsądne przepisy chroniące konsumentów, co może nastąpić najpóźniej w 2024 r.

Współpracownicy prezydenta badali możliwości opóźnienia wprowadzenia podatku już w marcu, kiedy Yoon wygrał wybory. Ich zdaniem nie było wystarczających przepisów uzasadniających nakładanie podatków na cyfrowe aktywa.

DABA zostało stworzone przez Komisję Usług Finansowych (FSC) w tym roku i obejmuje szereg przepisów związanych z ochroną konsumentów. Ustawa dotyczy emisji tokenów, NFT, scentralizowanych giełd (CEX), finansów międzynarodowych w odniesieniu do kryptowalut i zawiera odpowiedź na zarządzenie wykonawcze prezydenta USA Joe Bidena w sprawie kryptowalut.

Za pomocą DABA Komisja planuje wprowadzić system ubezpieczeń kryptowalutowych jako środek zabezpieczający przed włamaniami, błędami systemowymi i nieautoryzowanymi transakcjami.

Yoon Seok-yeol

Podatek, który budzi kontrowersje

Kontrowersyjne przepisy dotyczące podatku od kryptowalut, które zostały ponownie opóźnione, nakładałyby zaś aż 20% podatku od zysków z inwestycji w kryptowaluty. Kwota wolna znalazłaby się na poziomie około 2100 USD rocznie.

Przedstawiciel FSC powiedział E-daily, że „opodatkowanie dochodów z inwestycji z wirtualnych aktywów powinno nastąpić po wprowadzeniu ochrony inwestorów”.

Simon Kim, południowokoreański CEO firmy venture capital Hashed, powiedział z kolei serwisowi Cointelegraph, że „nie ma sensu nakładać podatku na kryptowaluty przed uchwaleniem odpowiednich ustaw, które wyraźnie określają zakres działalności związanej z kryptowalutami i są warunkiem opodatkowania”.

Bez dogłębnych badań nad branżą i solidnych strategii wdrożeniowych promowanie opodatkowania kryptowalut może powodować różne wypadki i powodować poważne problemy z kapitałem podatkowym, ponieważ system ochrony inwestorów dla kryptowaluty nie został jeszcze wdrożony

– powiedział.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
btc korea płd. kryptowaluty podatek podatki Yoon Seok-yeol
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.