Wywiad z Dominikiem Homą, autorem książki „Sekrety Bitcoina i innych kryptowalut. Jak zmienić wirtualne pieniądze w realne zyski.”

2015-03-08 Wywiady

Dominik Homa jest autorem najnowszej książki o Bitcoinie, „Sekrety Bitcoina i innych kryptowalut. Jak zmienić wirtualne pieniądze w realne zyski”. […]

Dominik Homa jest autorem najnowszej książki o Bitcoinie, „Sekrety Bitcoina i innych kryptowalut. Jak zmienić wirtualne pieniądze w realne zyski”. Od 10 lat prowadzi własną działalność gospodarczą z dziedziny IT. Jest twórcą portalu akademiabitcoin.pl

 

dominik

 

Dominik Homa jest autorem najnowszej książki o Bitcoinie, „Sekrety Bitcoina i innych kryptowalut. Jak zmienić wirtualne pieniądze w realne zyski”. Od 10 lat prowadzi własną działalność gospodarczą z dziedziny IT. Jest twórcą portalu akademiabitcoin.pl

 

Zacznijmy od tego, skąd obecna zmiana wizerunku i gdzie podziały się Twoje dredy? (śmiech)

Z dredami dziwna sprawa, potrzebowałem 10 lat żeby się przekonać, że lepiej się czuję bez dredów niż z dredami. Okazało się też, że prościej jest założyć czepek na basen czy kask na motor. (śmiech).”

W jaki sposób dowiedziałeś się o bitcoinie?

 

Dowiedziałem się z Facebooka, z linku prowadzącego do filmu, w którym dwóch Anglików wypowiadało się o bitcoinie. Bardzo szybko zainteresował mnie ten temat, ponieważ był mocno dyskutowany w komentarzach pod filmem.”

 

 

Skąd pomysł na napisanie książki o tej tematyce? Co czytelnik znajdzie w Twojej publikacji, czego nie przeczyta w innych pozycjach dostępnych już na rynku?

Na pomysł napisania książki złożyło się kilka czynników. Ówcześnie na rynku była tylko jedna taka publikacja napisana przez Marcina Szymankiewicza „Bitcoin Wirtualna waluta internetu”, która bardzo dobrze przedstawiła Bitcoina od strony technicznej. W między czasie pojawiła się też książka Karola Kopańko i Mateusza Kozłowskiego „Bitcoin – złoto XXI wieku”, w której autorzy w lekki i ciekawy sposób przedstawili koncept tej kryptowaluty. W mojej książce starałem się zamieścić jak najwięcej praktycznej wiedzy, która pomoże posługiwać się tą metodą płatności jak największej liczbie osób. Książka wprowadza też czytelnika w nowe projekty kryptowalut.”

 

SEKBIT

 

 

Jaka przyszłość czeka Twoim zdaniem Bitcoina i inne czołowe kryptowaluty? Którymi z nich polecasz także się interesować?

Moim zdaniem kryptowaluty mają przed sobą naprawdę dobrą przyszłość. Oprócz możliwości przesyłania wartości pieniężnych potrafią znacznie więcej. Technologia blockchaina z której korzystają, jest podwaliną pod decentralizację Internetu. Uważam, że mogą zrodzić się jeszcze inne nowe pomysły, których obecnie nikt nie dostrzega. Osobiście śledzę te projekty, które przyciągają największe zainteresowanie wśród społeczności, która zajmuje się tym tematem.”

 

 

Wkrótce ruszyć ma także Ethereum. Co sądzisz o tym projekcie?

 

Jestem bardzo ciekawy tego projektu oraz jego przyszłych losów. Osobiście kibicuje twórcom Ethereum oraz ich założeniom. Moim zdaniem technologia blockchaina, która umożliwia decentralizację ma ogromną szanse odegrać kluczową rolę w internecie i wygląda na to, że będzie to nowy mocny nurt.”

 

 

Wielu entuzjastów projektu uważa, że BTC zrewolucjonizuje a nawet w pewnym sensie „zbawi” obecny system ekonomiczny. Czy podzielasz to dość radykalne spojrzenie?

Ta rewolucja już się zaczęła niezależnie czy ktoś w nią wierzy czy nie. Myślę, że obecny system finansowy jak i nowe rozwiązania znajdą dla siebie swoje najlepsze miejsca. Tak jak e-mail nie wyparł całkowicie tradycyjnej poczty tak samo bitcoin nie wyprze całkowicie obecnego systemu finansowego. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest harmonijne istnienie tych dwóch systemów obok siebie. W innym przypadku z jednego monopolu wpadniemy w drugi. Kibicuję bitcoinowi oraz obecnym systemom, aby potrafiły w dobry sposób korzystać z siebie nawzajem, tworząc lepszą wartość dla nas wszystkich, bo przecież o to chodzi. Moim zdaniembitcoin najszybciej przyjmie się w miejscach, w których radzi sobie znacznie lepiej niż obecny system finansowy np. w mikro-płatnościach.”

 

 

Czytając fora internetowe dotyczące kryptowalut zauważam, że ten światek dzieli się na dwie grupy – osób interesujących się samą technologią jak i spekulantów chcących zarobić na wahaniach kursu BTC i pochodnych. Jakie jest Twoje stanowisko w tej kwestii?

 

Bardzo cenne spostrzeżenie. Moje przemyślenia są podobne. Osobiście najbliżej jest mi do stanowiska pośrodku. Na początku bardziej zauważałem możliwość szybkich zysków. Teraz widzę tu ogromne możliwości, a tam gdzie są ogromne możliwości są też spore pieniądze. Te nowe możliwości tworzą przede wszystkim projekty związane z kryptowalutami, które licznie powstały w ciągu ostatnich dwóch lat.”

 

 

Czy możesz w dużym oczywiście skrócie opisać, co powinien zrobić przedsiębiorca, który jest zainteresowany zaakceptowaniem BTC jako formy płatności w swojej firmie?

 

Moim zdaniem najlepiej skontaktować się z firmą Inpay, która szybko i sprawnie pomoże i wytłumaczy przedsiębiorcy jak takie płatności można wprowadzić we własnej firmie i jakie z tego tytułu osiągnie korzyści. W ramach szkoleń w Akademii Bitcoin również pomagamy przedsiębiorcom wprowadzić takie płatności.”

 

 

Działałeś przez pewien czas w MLM powiązanym z ideą Bitcoina. Czy ten projekt nadal się rozwija?

Można powiedzieć, że od momentu zainteresowania się bitcoinem pochłaniał mnie każdy nowy temat, który był z nim związany. MLM połączony z kryptowalutami daje ogromne możliwości przy dobrych wartościach i założeniach. Obecnie nie działam w żadnym MLM, chociaż od czasu do czasu śledzę poczynania ich twórców.”

Jesteś członkiem Akademii Bitcoin. Czy w ramach tego projektu, planujecie coś nowego? 

Z potrzeby szerzenia wiedzy na temat kryptowalut zainicjowałem stworzenie tego serwisu. W ramach Akademii Bitcoin, już niedługo ukaże się w sprzedaży ponad pięciogodzinny kurs wideo, w którym jest zebrana praktyczna wiedza dotycząca posługiwania się kryptowalutami. Są też plany nowych przedsięwzięć, nad którymi już pracujemy i które ujrzą światło dzienne w tym roku.”

 

 

Jacek Walewski

Tagi
helion książka książki wywiad

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.