za
isle-of-man

Wyspa Man wprowadza regulacje dla biznesów związanych z kryptowalutami

Nexo Earn Aplikacja

 

Stanowiąca dependencję korony brytyjskiej Wyspa Man wprowadza regulacje odnoszące się do biznesów zajmujących się wszelkiego rodzaju obrotem walutami cyfrowymi. Nowe prawo, polegające na wprowadzeniu poprawek do istniejącej już ustawy dotyczącej wpływów z działalności przestępczej (Proceeds of Crime Act z 2008 roku) ma wejść w życie z dniem 1 kwietnia tego roku.

 

Poprawki tego typu musiały zostać w pierwszej kolejności zatwierdzone przez Tynwald – dwuizbowy parlament wyspy. Ten 17 marca wydał właśnie takie postanowienie.

 

Załącznik do ustawy określa między innymi jakiego typu biznesy będą musiały dostosować się do nowej formy regulacji:

 

…zajmujące się emisją, przekazywaniem, transferem, oferujące usługi bezpiecznego przechowywania, administrowania, zarządzania, pożyczania, nabywania, zbywania, wymiany czy innego rodzaju handlu lub też pośredniczenia w obrocie wymienialnymi walutami cyfrowymi, włączając w to kryptowaluty czy podobnego rodzaju pojęcia, w przypadku gdy są one akceptowane przez osoby jako środek płatności za dobra i usługi, jednostka rozliczeniowa, środek przechowywania wartości czy też towar.

 

Tego typu firmy (a więc jak łatwo wywnioskować, praktycznie każda mająca jakikolwiek związek z walutami cyfrowymi), podlegać będą pod stosowne restrykcje związane z procedurami przeciwdziałania aktom finansowania terroryzmu czy też prania pieniędzy, będą miały także obowiązek raportowania do odpowiednich instytucji jakichkolwiek podejrzeń skierowanych wobec osoby czy też firmy, która w ich ocenie może być zaangażowana w którykolwiek z tym podobnych procederów.

 

Objęte nowym prawem instytucje zobowiązane będą także do szeroko pojętego asystowania właściwym organom w procesie identyfikacji osoby lub firmy zamieszanej w tego typu nielegalną aktywność.

 

Swego czasu, rezydująca na Morzu Irlandzkim pomiędzy Wielką Brytanią, a Irlandią Wyspa Man urastała w znacznym stopniu do rangi światowej „stolicy bitcoina”. Niezaprzeczalny wpływ na taki stan rzeczy miała zapewne bardzo liberalna polityka podatkowa i gospodarcza królewskiej dependencji (brak podatków od zysków kapitałowych, osób prawnych jak i marginalny podatek dochodowy) i bardzo uproszczone procedury administracyjne.

 

Wszystko to w połączeniu z infrastrukturą ultra-szybkiego Internetu i atrakcyjnymi usługami hostingowymi, a także, nie ukrywajmy, liberalnym podejściem władz dependencji do zagadnień hazardu sprawiło, że na wyspę zaczęły licznie spływać innowacyjne startupy związane z ekosystemem kryptowalut. Również same władze niewielkiej wyspy otwarcie zachęcały tego rodzaju firmy do rejestrowania i prowadzenia działalności właśnie tam.

 

Sytuacja uległa jednak znacznej zmianie kiedy we wrześniu zeszłego roku okazało się, że brytyjskie banki wycofują się ze współpracy ze znajdującymi się na wyspie biznesami tego rodzaju.

 

Nie do końca wiadomo co było przyczyną takiego, dosyć nieoczekiwanego i nie zapowiedzianego działania ze strony brytyjskiego sektora bankowego. Czy wpływ na to miał, jak najczęściej głosiły oświadczenia tego typu instytucji, nieuregulowany status prawny kryptowalutowych firm, obniżający, w opinii banków, ich wiarygodność biznesową, czy też jakąś rolę odgrywać mogły tu naciski ze strony korporacji reprezentujących tradycyjny system finansowy, dla którego, nie ukrywajmy, bitcoin i jemu podobne waluty, stanowiły i nadal stanowią bardzo poważną siłę konkurencyjną.

 

Z tego względu, biznesowa społeczność kryptowalut zgromadzona na Wyspie Man zastanawia się obecnie czy nowowprowadzone regulacje zaowocują powrotem brytyjskich banków do poprzedniej współpracy z tego rodzaju firmami. Zdania na ten temat są podzielone.

 

Bez względu na to czy i ewentualnie jak szybko tak się stanie, musimy się jednak liczyć z faktem, iż nowe obowiązki administracyjne związane z mocniejszymi obostrzeniami regulacyjnymi wobec krypto-biznesów przełożą się na zwiększenie ich kosztów operacyjnych i w efekcie, w jakimś stopniu, obniżenie ich konkurencyjności.

 

Nie zmienia to jednak faktu, iż Wyspa Man to nadal „zielona wyspa” dla Bitcoina i wzór do naśladowania dla wielu innych rządów.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności