za
isle-of-man-3

Wyspa Man – rządowy projekt zakłada wykorzystanie technologii łańcucha bloków

 

Departament Rozwoju Ekonomicznego Wyspy Man ogłosił wczoraj plany prowadzenia testów na pierwszym, nadzorowanym przez rząd łańcuchu bloków. Ten miałby być stworzony w oparciu o protokół o nazwie Credits, opracowany przez jeden z pracujących na wyspie startupów zawiązanych z technologią łańcucha bloków – firmę Pythia – i służyć jako ogólnodostępny rejestr firm z sektora kryptowalut operujących na wyspie.

 

Brian Donegan, szef operacji ds. rozwoju cyfrowego i e-biznesu, wspomnianego już departamentu, określa tego rodzaju projekt jako istotny krok naprzód w kierunku wykorzystania technologii łańcucha bloków przez instytucje rządowe. Zaznacza jednak również, iż na obecną chwilę znajduje się on dopiero w fazie eksperymentalnej:

 

To z czym mamy obecnie do czynienia to poważna inicjatywa będącą jednak częścią szerszej pracy, którą Wyspa Man wykonuje już wokół kryptowalut … Jesteśmy pierwszymi, którzy się tego podejmują, jednakże będziemy oceniać projekt na bieżąco w trakcie jego rozwoju.

 

Nowo pojawiające się na wyspie biznesy kryptowalutowe będą nadal zobowiązane do rejestrowania swojej działalności w Komisji Nadzoru Finansowego (Financial Supervision Commission) Wyspy Man, jednakże, jak zaznacza Donegan, niewykluczone jest iż także ona wkrótce przeprowadzi własne testy dotyczące tej samej technologii:

 

Można przewidywać, że w późniejszym czasie również Komisja Nadzoru Finansowego przeprowadzi swoje własne, dedykowane testy … jak najbardziej prawdopodobnym jest, iż także oni będą chcieli dysponować swoim własnym łańcuchem bloków.” – mówi Donegan.

 

Testowana sieć opierać ma się na trzech, znajdujących się w departamencie, węzłach „zatwierdzających” – gdy dowolne dwa z nich osiągną zgodę w stosunku do bloku, będzie on dopisywany do reszty łańcucha – wyjaśnia Donegan.

 

W jego opinii podstawowe zalety tego modelu sieci to fakt, iż koszt jej utrzymania sprowadza się do „faktycznie przeprowadzanych transakcji”, bez konieczności ponoszenia ciągłych, niezależnych od aktualnego wolumenu transakcyjnego, kosztów.

 

Prezes odpowiedzialnej za powstanie protokołu Credits firmy Pythia, Nick Williamson, w swojej wypowiedzi podkreśla potencjał technologii łańcucha bloków, sięgający znacznie dalej poza standardowe przetwarzanie transakcji walutowych:

 

Wiele mówiło się przez ostatnie cztery czy pięć lat, że taka rzecz może mieć miejsce w przyszłości, jednakże my musimy pokazać teraz właściwy potencjał [łańcucha bloków] i udowodnić, że da się to bezproblemowo zaimplementować. Myślę, że jest to właściwy pierwszy krok.

 

Obecnie na Wyspie Man funkcjonuje 25 biznesów związanych z technologią kryptowalut (włączając w to firmę Pythia). Od kwietnia tego roku wszystkie one podlegają pod nowo wprowadzone tam przepisy dotyczące przeciwdziałania procederom prania pieniędzy i finansowaniu aktów terroryzmu (AML / KYC).

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności