za
isle-of-man-bitcoin

Wyspa Man pracuje nad regulacjami dotyczącymi kryptowalut

Binance Launchpool

 

Będąca dependencją korony brytyjskiej, Wyspa Man, jeszcze w tym roku ma zamiar wprowadzić przepisy regulujące działanie biznesów związanych z kryptowalutami. Tego typu informacje potwierdza szef operacji ds. rozwoju cyfrowego i e-biznesu tego regionu, Brian Donegan.

 

Istniejące przepisy pochodzące z 2008 roku, są obecnie zmieniane, aby obejmować także bitcoina i waluty cyfrowe ogółem. Prace nad tą propozycją są już w toku, z planem przedłożenia jej do zatwierdzenia przed parlamentem w późniejszym okresie tego roku.” – oświadcza Donegan

 

Zmiana prawa obejmować ma Ustawę o usługach finansowych, a także Ustawę o środkach pochodzących z działalności przestępczej, przez co biznesy operujące na kryptowalutach podlegać będą pod przepisy dotyczące przeciwdziałania prania pieniędzy (AML), a także finansowania działalności terrorystycznej (CFT).

 

Wyspa Man jeszcze do niedawna uważana była za swego rodzaju oazę i jedno z najdogodniejszych miejsc na świecie do prowadzenia działalności biznesowej opartej na technologii kryptowalut. Wynikało to z bardzo przychylnych ku temu przepisów obowiązujących na tym terytorium, zarówno prawnych jak i podatkowych.

 

Sytuacja ta uległa jednak znaczącemu pogorszeniu, po tym jak we wrześniu zeszłego roku, większość brytyjskich banków, obsługujących dotychczas firmy związane z walutami cyfrowymi na wyspie, wycofało się z tej działalności. Trwające obecnie prace legislacyjne, mają na nowo poprawić wizerunek wyspy pod tym względem.

 

Przemysł cyfrowy stanowi znaczące źródło dochodu Wyspy Man. Badania przeprowadzone przez międzynarodowy koncern audytorsko-doradczy Ernst & Young dowodzą,że jedynie rynek gier elektronicznych i hazardowych składa się w tam na 8% przychodu narodowego (dane z 2010 roku).

 

Donegan dostrzega wielką szansę, aby lokalny rynek związany z bitcoinem osiągnął podobnego rodzaju wzrost. W jego przekonaniu, wprowadzenie wymaganych regulacji, na nowo zachęci banki do współpracy z tego rodzaju biznesami:

 

Uważam, że ogólny pogląd na ten temat zakłada, że jeśli będziemy mieć już obowiązującą legislację, umożliwi to także funkcjonowanie usług sektora bankowego, których biznesy te potrzebują do właściwego rozwoju.

 

Jak sam przyznaje, osobiście także jest gorącym zwolennikiem i entuzjastą technologii, w szczególności projektów crypto 2.0, zakładających pozafinansowe wykorzystanie technologii łańcucha bloków. Dodatkowo, sektor ten pociąga za sobą z reguły mniej wymagań dotyczących regulacji prawnych.

 

Jak mówi Donegal, zarówno w jego mniemaniu, jak i wielu innych oficjeli na wyspie, technologie tego typu to „zdroworozsądkowe rozwiązanie na przyszłość”.

 

Trwać mają także rozmowy nad wykorzystaniem systemów rozproszonych aplikacji (dapp), w sektorach ubezpieczeń, prawa czy medycyny (w szczególności dokumentacji medycznej) na wyspie.

 

2.0 będzie dla nas wielką rzeczą w 2015 roku i będziemy poświęcać temu bardzo dużo uwagi.” – zapewnia Donegan.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności