za
rosja bitcoin

Wśród rosyjskich władz wciąż nie brakuje przeciwników ktyptowalut

2020-07-30
Wiadomości
Konferencja Kryptoraport

Pomimo tego, że Rosja Przyjęła ostatnio ważny projekt dotyczący kryptowalut, Bank Centralny nadal traktuje transakcje w tej sferze biznesu jako działania niezgodne z prawem.

Siergiej Swiecow, pierwszy zastępca gubernatora Banku Rosji, wyraził negatywne stanowisko banku wobec inwestycji kryptowalutowych. Porównał to do systemów piramid finansowych i gier hazardowych. Podkreślił również jasno, że Bank Rosji nie uznaje zakupu ktyptowalut za żadną inwestycję.

„Bank Rosji, jako regulator, trzyma się stanowiska, że zakupy aktywów cyfrowych nie są inwestycją. Przypomina to raczej piramidę finansową lub grę w ruletkę i nie ma zastosowania do rynku finansowego. Ani rząd, ani pośrednicy finansowi nie powinni zachęcać obywateli do nabywania tego typu aktywów”.

„Nie popieramy inwestycji w tym sektorze przestępczym, są one zakazane przez rosyjską konstytucję i podlegają odpowiedzialności karnej”.

– powiedział Siergiej Swiecow.

Oficer zauważył również, że żaden Bank Centralny na świecie nie wspiera kryptowalut. Zdaniem wielu rosyjskich urzędników cyfrowe aktywa takie jak Bitcoin (BTC) są często wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy przez zorganizowane grupy przestępcze o różnym charakterze.

„Kryptowaluty są również wykorzystywane do obchodzenia przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. W związku z tym absolutnie nie popieramy inwestycji obywateli w tej branży przestępczej”.

Wprowadzenie jasnych przepisów zajmie jeszcze trochę czasu

Jak wspominaliśmy w naszym ostatnim artykule na temat zmian regulacyjnych w Rosji, dnia 22 lipca rosyjscy ustawodawcy przyjęli ważną ustawę „O aktywach cyfrowych” w skrócie DFA jednak jest to dopiero pierwsza część nowych przepisów, która obejmuje podstawowe założenia. Inwazyjne zmiany mają nadejść wraz z kolejną częścią projektu zatytułowaną „O cyfrowej walucie”.

Tak więc ustawa „o aktywach cyfrowych” skupia się głównie wokół zakazu wykorzystania kryptowaluty jako środka płatniczego. Nie zawiera ona informacji na temat legalności inwestowania w aktywa cyfrowe. Do momentu wprowadzenia pełnej wersji ustawy „o cyfrowej walucie” głównym regulatorem przepisów pozostaje Bank Centralny.

W marcu 2020 roku bank argumentował, że ustawa DFA zakazuje emisji oraz obiegu kryptowalut na terenie Rosji. Ostatecznie jednak ustawa okazała się bardziej przyjazna dla branży. W lutym 2020 roku Bank Centralny wydał zbiór zasad dotyczących podejrzanych transakcji klasyfikując każdą, która odbywa się za pomocą ktyptowalut jako potencjalną próbę prania brudnych pieniędzy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności