Ekonomia

Włochy: trwają testy dot. cyfrowego euro

Włoskie Stowarzyszenie Bankowe ( Italian Banking Association- ABI) przeprowadza testy cyfrowego euro. Sam Europejski Bank Centralny nie podjął jeszcze decyzji [...]

Data publikacji: 6 stycznia 2021

bitbay

Włoskie Stowarzyszenie Bankowe ( Italian Banking Association- ABI) przeprowadza testy cyfrowego euro. Sam Europejski Bank Centralny nie podjął jeszcze decyzji w sprawie tworzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Włochy zaczynają eksperymenty dot. CBDC

Włoskie Stowarzyszenie Bankowe potwierdziło swoje poparcie dla wprowadzenia na rynek suwerennej europejskiej waluty cyfrowej, rozpoczynając badania pilotażowe nad projektem zdigitalizowanego euro. Zgodnie z zapowiedzią, stowarzyszenie współpracuje ze swoim oddziałem badawczo-rozwojowym, ABI Lab i bankami komercyjnymi w kraju, aby opracować eksperymentalne cyfrowe euro.

Badanie ABI dotyczące cyfrowego euro będzie podobno koncentrować się na dwóch głównych obszarach – technicznej analizie wykonalności i programowaniu waluty cyfrowej przez bank centralny, aby „odróżnić istniejące metody płatności elektronicznych”.

Włoska firma SIA będzie wspierać specjalne konsorcjum na polu technicznych studiów wykonalności. SIA współdziała też z Project Spunta, który buduje warstwy rozliczeń międzybankowych ABI oparte na blockchainie.

Chociaż projekt koncentruje się na eksperymentalnym cyfrowym euro, nic nie wskazuje na to, by włoski bank centralny był w to zaangażowany. Zamiast tego, inni współpracownicy, tacy jak Reply i gigant konsultingowy PwC, zostali wybrani jako partnerzy w badaniu pilotażowym.

Dla ABI program jest częścią starań mających na celu przygotowanie włoskich banków na przyszłość, która mogłaby obejmować cyfrowe euro. Komentując cele i zadania projektu, rzecznik ABI powiedział Cointelegraph:

„Celem tej inicjatywy jest aktywny udział w debacie publicznej i wspieranie banków działających we Włoszech w przygotowaniu ich na to, co czeka je przyszłości. Jej celem nie jest uprzedzenie decyzji [Europejskiego Banku Centralnego] w sprawie przyjęcia waluty cyfrowej, ale raczej zbadanie możliwych przypadków użycia i zastanowienie się wcześniej nad konsekwencjami możliwej implementacji”.

EBC a cyfrowe euro

Jeszcze w grudniu EBC stwierdziło, że początkiem 2021 r. podejmie decyzję dot. tego, czy pracować nad e-euro. Poprzednie raporty władz wskazywały na to, że do utworzenia cyfrowej waluty banku centralnego pozostało co najmniej pięć lat.

We Francji bank centralny prowadzi już kilka protokołów testowych dla swojego eksperymentalnego cyfrowego euro. Deweloper Ethereum, ConsenSys, jest jedną z firm z rynku blockchaina współpracującą z firmami partnerskimi testującymi cyfrowe euro w imieniu Banku Francji.

włochy euro

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion