Właściciele polskiej kopalni kryptowalut zaaresztowani. Zarzuca im się wyłudzenie 4,5 mln złotych.

Bitcoin w mediach Polska

Trzy osoby, które stały za polską kopalnią kryptowalut, zostały zatrzymane przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie. Zarzuca im się wyłudzenie ok. […]

Trzy osoby, które stały za polską kopalnią kryptowalut, zostały zatrzymane przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie. Zarzuca im się wyłudzenie ok. 4,5 mln złotych.

Trio właścicieli wyłudziło ponoć wspomnianą kwotę „w związku z realizacją umów regulujących współpracę w zakresie eksploatacji maszyn cyfrowych oraz umów dzierżawy sprzętu komputerowego”.

Kopalnia działała na terenie starej hali spawalni FSO w Warszawie, ale też w Gdyni i miejscowości Wojny-Wawrzyńce w gminie Szepietowo. Zatrzymanymi w sprawie są Dominika H., Piotr W. oraz Marcin K.

Oskarżenie

Prokuratura wczoraj poinformowała, że:

W dniach 13-14 maja 2019 roku doszło do zatrzymania trzech osób tj. Dominika H., Piotra W. oraz Marcina K., którym prokurator, przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw z art. 286 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 65 § 1 kodeksu karnego w związku z 12 § 1 kodeksu karnego.

Poszkodowanych jest 108 osób, od których oskarżeni zebrali znaczne środki na inwestycje. Tyle że liczba ta może być wyższa, bowiem ponoć na policję stale zgłaszają się kolejne osoby.

Proceder wyglądał w następujący sposób:

„Jak ustalono w toku śledztwa podejrzani wyłudzili od pokrzywdzonych co najmniej 4 461 950 złotych, wprowadzając pokrzywdzonych w błąd co do faktycznego przeznaczenia wpłacanych przez nich środków pieniężnych, poprzez ich transferowanie na cele inne niż zakup tak zwanych „koparek kryptowalut”.

To jednak nie wszystko.

„Ponadto wprowadzali oni pokrzywdzonych w błąd, co do faktycznych możliwości wytwarzania tak zwanego +urobku+ w związku z pracą w systemie mniejszej liczby urządzeń na rzecz danego pokrzywdzonego, niż wynikało to z zawartych przez nich umów, jak też co do jego prawidłowego podziału pomiędzy osoby biorące udział w przedsięwzięciu”

-dowiadujemy się o sprawie od prokuratury.

Alert scam

Niestety na rynku kryptowalut nadal zdarzają się nieprawidłowości. Warto w tym miejsce przypomnieć o Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin (PSB) czy nawet fundacji Trading Jam Session (TJS). Obie organizacje ostrzegały już parokrotnie przed różnymi projektami, które wzbudzały ich wątpliwości. Najczęściej były to firmy pokroju OneCoin czy DasCoin, czyli prawdopodobne piramidy finansowe. Jeśli tylko zauważacie podejrzane projekty, warto kontaktować się z PSB czy TJS.

Tagi
bitcoin kopalnie mining Polskie Stowarzyszenie Bitcoin scam Trading Jam Session

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.