Kryptowaluty

Właściciel QuadrigaCX używał środki klientów do swoich celów

Zmarły właściciel nieistniejącej już kanadyjskiej giełdy kryptowalut QuadrigaCX rzekomo używał środki użytkowników swojej platformy handlowej do swoich prywatnych celów. Powyższa […]

Data publikacji: 20 czerwca 2019

bitbay

Zmarły właściciel nieistniejącej już kanadyjskiej giełdy kryptowalut QuadrigaCX rzekomo używał środki użytkowników swojej platformy handlowej do swoich prywatnych celów.

Powyższa wiadomość została ujawniona w piątym raporcie firmy monitorującej sprawę, Ernst & Young (EY), złożonym 19 czerwca w Sądzie Najwyższym w Nowej Szkocji.

Kontrowersyjna giełda

EY przedstawiło swoje główne obawy w związku z działalnością giełdy, zauważając przy tym, że jej operacje były „znacznie wadliwe z punktu widzenia sprawozdawczości finansowej i kontroli operacyjnej”.

Ponoć w firmie panował chaos. Większość zadań spoczywała na barkach nieżyjącego już współzałożyciela Geralda Cottena. EY zauważa, że ​​nie było ani jasnego podziału obowiązków, ani procedur dot. podstawowych kontroli.  Także w sprawach wewnętrznej księgowości panował bałagan. Nie istniał podział pomiędzy aktywami należącymi do QuadrigaCX a środkami jej użytkowników.

„Znaczne ilości kryptowalut zostały przeniesione z platformy poza nią, na giełdy konkurentów i na konta osobiste kontrolowane przez pana Cottena. Wygląda na to, że kryptowaluty użytkowników były przedmiotem obrotu na tych giełdach i w niektórych okolicznościach służyły jako zabezpieczenie konta handlowego z depozytem zabezpieczającym ustanowionym przez pana Cottena”

-twierdzi EY.

Ponadto Cotten stworzył rzekomo fałszywe konta na własnej platformie handlowej. One z kolei używane były do handlu w ramach samej, rodzimej platformy. To doprowadziło do powstania „zawyżonych danych dotyczących przychodów [i] sztucznych transakcji [zawieranych] z użytkownikami”

W swoich transakcjach na konkurencyjnych giełdach Cotten poniósł straty handlowe i dodatkowe opłaty, które następnie niekorzystnie wpłynęły na rezerwy kryptowalut jego firmy.

Na wspomniane giełdy konkurentów wpływało podobno wiele form kryptowalut z portfeli QuadrigaCX. Proceder miał miejsce w latach 2016-19 i dot. aż 9 450 Bitcoinów (BTC), 387 738 Etherów (ETH) i 239 020 Litecoinów (LTC).

Historia tajemniczego upadku

QuadrigaCX zaczęła mieć problemy w tym roku. W grudniu 2018 r. jej CEO i założyciel – Gerald Cotten – zmarł w  czasie wakacji w Indiach. Okazało się, że był jedyną osobą z dostępem do portfeli giełdy. Tym samym gdy umarł,  klienci stracili dostęp do swoich kryptowalut. Od paru miesięcy toczy się śledztwo i sprawa likwidacyjna dot. firmy

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion