Wkrótce wielki stress-test sieci Bitcoin Cash

Techniczne bch stress test

W sobotę, 1 września, społeczność Bitcoin Cash planuje przeprowadzić test obciążeniowy sieci, zalewając ją tego dnia milionami transakcji.   W […]

bitbay zonda

W sobotę, 1 września, społeczność Bitcoin Cash planuje przeprowadzić test obciążeniowy sieci, zalewając ją tego dnia milionami transakcji.

 

W sobotę, 1 września, społeczność Bitcoin Cash planuje przeprowadzić test obciążeniowy sieci, zalewając ją tego dnia milionami transakcji.

 

Spór w kwestiach dotyczących skalowalności dzieli społeczność kryptowalutową niemalże od czasu powstania technologii łańcucha bloków. Pomimo wielu propozycji jego rozwiązania, m.in.: Lightining Network, SegWit, SegWit2x czy też Sharding (w przypadku Ethereum), kwestia ta zostaje nadal nierozwiązana.

 

Również powstanie Bitcoin Cash ma swoje podwaliny w tymże sporze. Rok temu podział (hard-fork) sieci Bitcoin, zaowocował powstaniem nowej kryptowaluty, której twórcy postawili na, wydaje się najprostsze rozwiązanie – tj. fizyczne zwiększenie maksymalnego rozmiaru pojedynczego bloku z 1MB (jak obecnie w przypadku Bitcoina) do 8MB. W maju bieżącego roku wartość ta została dodatkowo zwiększona do 32MB.

 

Przy tych parametrach bloku, sieć powinna teoretycznie być w stanie przetworzyć do 100 transakcji na sekundę i około 10 milionów transakcji na dobę. I choć nadal jest to stanowczo za mało, aby móc rywalizować z dominującymi systemami płatniczymi, jak Visa czy MasterCard (nie mówiąc już o innych problematycznych kwestiach, jak np. drastycznie puchnący rozmiar łańcucha bloków), zwolennicy Bitcoin Cash uważają, że jest to krok we właściwym kierunku.

 

Sobotni stress-test sieci ma stanowić kolejny argument na potwierdzenie ich tezy.

 

bch transakcje

 

Jeśli przyjrzymy się wykresowi transakcji przetwarzanych w sieci Bitcoin Cash, zauważymy że przygotowania do „D-Day” trwają już co najmniej od końca czerwca. Szczyt w postaci rekordowych, jak dotychczas, 687 tysięcy transakcji mogliśmy zaobserwować 1 sierpnia. Dla porównania, w sieci BTC rekord ten, ustanowiony 14 grudnia zeszłego roku, wynosi niewiele ponad 490 tysięcy transakcji.

 

W sobotę, organizatorzy testu spodziewają się jednak nawet ponad 5 milionów transakcji! Test ma rozpocząć się w południe czasu uniwersalnego, a więc o godzinie 14:00 czasu polskiego.

 

Przetworzenie ponad 5 milionów transakcji zaprezentuje dzisiejszą pojemność sieci Bitcoin BCH, będąc również pozytywnym sygnałem dla handlowców, biznesów i inwestorów, dając im zaufanie do sieci Bitcoin BCH i jej zdolności do skalowania wewnątrz łańcucha bloków” – czytamy na oficjalnej stronie inicjatywy – stressbitcoin.cash.

 

Każda osoba chcąca dołączyć do testu może skorzystać ze stworzonych specjalnie w tym celu aplikacji, takich jak scale.cash, automatycznie generujących tysiące transakcji i propagujących je w sieci. Wygenerowanie 5000 mikrotransakcji to koszt prowizji w wysokości około 0,01 BCH.

 

txstreet

 

Inne przydatne narzędzia, jak również pozostałe informacje na temat sobotniego testu można odnaleźć na stronie stresstestbitcoin.cash.

 

Dobrym narzędziem do śledzenia jak podczas sobotniego testu obciążeniowego poradzi sobie sieć Bitcoin Cash może być strona txstreet.com, w ciekawy sposób wizualizująca przetwarzanie transakcji, zarówno w sieci Bitcoin, jak i Bitcoin Cash.

 

Tagi
bitcoin Bitcoin Cash kryprowaluty próba obciążeniowa sieć Skalowanie stress test transakcje

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.