za
chinski firewall

Wielki Chiński Firewall (ang. Great Firewall) wziął na cel blockchainowy projekt

2019-12-03
Kryptowaluty
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Wielki Chiński Firewall to połączenie działań legislacyjnych i technologii egzekwowanych przez Chińską Republikę Ludową w celu kontrolowania internetu w tym kraju. Jego rola w cenzurze internetowej w Chinach polega na blokowaniu dostępu do wybranych zagranicznych stron internetowych i spowalnianiu transgranicznego ruchu internetowego.

Podobnie jak fizyczny mur, chiński firewall stanowi barierę ograniczającą przepływ i wymianę informacji. Blokuje on takie portale jak Google, Facebook, Twitter, Dropbox i zagraniczne strony internetowe. Dodatkowo, celuje on szczególnie w agencje informacyjne, takie jak BBC czy Reuters, które są niedostępne dla chińskiego internauty. Dzięki temu, w Chinach prężnie rozwijają się chińskie odpowiedniki, jakim jest na przykład WeChat – popularna platforma mediów społecznościowych. W przeciwieństwie do firm zagranicznych, dostawcy krajowi w pełni współpracują z chińskim rządem.

Okazuje się, że zapora używana do regulowania dostępu do zagranicznych stron internetowych, zablokowała również najpopularniejszy blockchain explorer sieci Ethereum – etherscan.io. Blockexplorer to w zasadzie wyszukiwarka, która pozwala użytkownikom łatwo wyszukiwać, potwierdzać i weryfikować transakcje, które miały miejsce w Blockchainie Ethereum. Działa ona zarówno w przypadku samego Ethereum, jak i wszystkich tokenów stworzonych w tej sieci.

Należy zaznaczyć, że etherscan.io jest tylko stroną internetową, która pełni funkcję “przeglądarki” transakcji w sieci Ethereum. Z racji, że wszystkie transakcje nie mają jednego centralnego serwera, nie istnieje możliwość usunięcie danych stricte z blockchaina.

Greatfire.org pokazuje, że Etherscan nie działa

Za stroną Greatfire.org stoi organizacja non-profit, a jej pracownicy w trosce o bezpieczeństwo pozostają anonimowi. Monitoruje ona stan witryn ocenzurowanych przez Wielki Chiński Firewall. Dodatkowo pomaga chińskim internautom w obchodzeniu cenzury i blokowania stron internetowych w Chinach. Na stronie znajduje się również system testowy, który umożliwia odwiedzającym przetestowanie w czasie rzeczywistym dostępności strony internetowej z różnych lokalizacji w Chinach.

greatfire-etherscan

System ten pokazuje, że etherscan.io został zablokowany w 100 procentach od co najmniej 30 października. Użytkownicy w Chinach mogą wejść na stronę tylko w przypadku użycia VPNa. Chińska zapora nigdy wcześniej nie blokowała żadnych serwisów typu blockexplorer. Nie wiadomo także, co jest przyczyną takich działań. Jakiś czas temu, wspomniany wcześniej WeChat, zablokował możliwość wyświetlania linków do strony etherescan.io. Blokada ta była jednak nałożona tylko z poziomu aplikacji. Teraz cenzura posunęła się krok dalej.

Witryna zastępcza

Prawdopodobnie blokada miała miejsce we wrześniu i przeszła w dużej mierze niezauważona. Jak przekazuje serwis Coindesk, MakerDAO, zdecentralizowany projekt finansowy, już od września korzysta z nowej witryny etherscan – cn.etherscan.com. Nowa strona, która wygląda identycznie jak etherscan.io nie została jeszcze zablokowana. W chwili obecnej, wszystkie inne popularne block explorery działają bez problemów. Zagadką pozostaje czy cenzura obejmie także inne strony czy po prostu projekt Etherscan.io zaszedł za skórę komuś z chińskich władz.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności