za
tower-bridge-2

Wielka Brytania – podsumowanie rządowych konsultacji w sprawie kryptowalut i zapowiedź regulacji

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

 

Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii publikuje odpowiedź na wystosowany przez siebie w listopadzie zeszłego roku dokument, tzw. ‘Call for Information’, w którym nakłaniało członków społeczności bitcoin, ekspertów oraz firmy z sektora FinTech do wzięcia udziału w dyskusji w sprawie technologii kryptowalut.

 

Już w sierpniu zeszłego roku brytyjski rząd ogłosił powstanie programu, poprzez który miał zamiar bliżej przyjrzeć się zagadnieniom walut cyfrowych – analizując korzyści płynące z ich stosowania płynące dla klientów, biznesów, organizacji charytatywnych, a także szerzej pojętej ekonomii, jak również związane z nimi, szeroko pojęte, zagrożenia.

 

Dało to efekt w postaci wspomnianego już dokumentu, na który ministerstwo otrzymało ponad 120 odpowiedzi. Te pochodziły z najróżniejszych źródeł, między innymi od: członków społeczności kryptowalut i ich codziennych użytkowników, programistów pracujących nad rozwojem walut cyfrowych, firm z sektora kryptowalut, banków oraz innych instytucji finansowych, członków społeczności akademickiej, a także departamentów i agencji rządowych.

 

Dwudziestoośmiostronicowy dokument stara się być zatem konkluzją ze wszystkich załączonych opinii.

 

Podstawowe zalety walut cyfrowych na jakich ministerstwo skupia się w swoim piśmie to przede wszystkim ich potencjał do dokonywania tańszych i szybszych płatności.

 

Podkreślono także potencjał walut cyfrowych do zapewnienia bardziej efektywnej infrastruktury dla mechanizmów transferów pieniężnych, poprzez eliminację towarzyszących temu dotychczas, tradycyjnych pośredników, takich jak banki i innego rodzaju instytucje finansowe.

 

W tym momencie skupiono się także na kontekście transferów międzynarodowych – zwracając uwagę, że zalety dotyczące redukcji kosztów i czasu, są szczególnie zauważalne również w tym przypadku. Dotychczasowe, związane z tym koszty określono na poziomie około 8% wartości transakcji, podczas gdy waluty cyfrowe, takie jak bitcoin, są w stanie zredukować je do frakcji tej wartości.

 

Skupiono się również na szansach jakie kryptowaluty stwarzają dla nowej klasy płatności, które w dotychczasowym systemie były zazwyczaj nieopłacalne – mowa tu o tzw. mikropłatnościach, umożliwiających dokonywanie opłat za niskokosztowe dobra i usługi (jak np. za różnego rodzaju treści internetowe, pliki muzyczne itp.); a także innego typu mikrotransakcji – jak np. coraz bardziej popularne ostatnimi czasy, napiwki internetowe, dotacje na cele charytatywne, czy też mikro-pensje (kiedy to pracownicy opłacani są przykładowo w cyklu godzinowym czy dziennym, a nie jak było to dotychczas przyjęte, tygodniowym czy miesięcznym).

 

Odnosząc się do czasu jaki zazwyczaj zajmuje realizacja płatności za pomocą walut cyfrowych, zestawiono je z analogicznym procesem tego typu z jakim mamy do czynienia w przypadku banków. I nie chodzi tu tylko o fakt, iż transakcje międzybankowe czy też te dokonywane za pomocą kart debetowych czy kredytowych mogą wymagać od kilku godzin do nawet kilku dni na ich pełną realizację, ale także o ograniczony, godzinowy zakres pracy tychże instytucji. W odróżnieniu od tego, usługi sieci bitcoin dostępne są bez jakichkolwiek przerw.

 

Dodatkowe, pozytywne aspekty sieci walut cyfrowych odnosiły się do zagadnień prywatności, bezpieczeństwa i przejrzystości transakcji. Ciekawą obserwacją w tej kwestii wydaje się być także fakt braku konieczności załączania swoich danych personalnych ze strony płatnika w przypadku dokonywania opłaty za transakcję. Tym samym też wiąże się to z korzyściami dla odbierającego tę transakcję przedsiębiorcy, który dotychczas obciążony był niejednokrotnie dodatkowymi kosztami jak i ryzykiem związanym z przetwarzaniem oraz przechowywaniem tzw. wrażliwych danych.

 

Z perspektywy bezpieczeństwa zwrócono między innymi uwagę na zaawansowany system kryptograficznych zabezpieczeń walut cyfrowych, takich jak bitcoin, pozwalających na dokonywanie w pełni bezpiecznych transakcji poprzez Internet, bez pośrednictwa strony trzeciej, a także czyniących z bitcoina walutę w praktyce niemożliwą do podrobienia.  

 

Jednoczesna przejrzystość wszystkich transakcji zapisywanych w publicznej księdze kryptowalut, daje nam możliwość wglądu w operacje prowadzone zarówno przez instytucje prywatne jak i publiczne, którym powierzamy nasze pieniądze, a tym samym udostępnia nam narzędzia do przeprowadzania publicznego audytu ich działalności.

 

Kolejny plus walut cyfrowych wymieniony w dokumencie brytyjskiego ministerstwa skarbu, mówi o powszechnej dostępności tego typu sieci i związanych z nimi usług finansowych – dostępnych tym samym dla setek milionów osób na całym świecie nie posiadających lub też posiadających ograniczony dostęp do usług bankowych.

 

Efektywność transakcyjna płynąca z technologii kryptowalut, możliwość bardziej równomiernej dystrybucji kapitału w społeczeństwie, większy potencjał innowacyjny, również w sferze technologii płatności, może przełożyć się na zwiększoną produktywność społeczeństw, przynosząc korzyść również dla szerzej pojętej ekonomii.

 

Przechodząc do wad i zagrożeń płynących z wykorzystania walut cyfrowych, autorzy dokumentu skupiają się przede wszystkim na potencjalnych zastosowaniach kryptowalut w procederach prania brudnych pieniędzy, finansowaniu terroryzmu, a także dystrybucji nielegalnych dóbr i usług. Choć jak sami przyznają, na obecną chwilę nie ma mocnych dowodów jakoby tego typu procedery rozpowszechnione były na naprawdę poważną skalę.

 

Dodatkowy bodziec dla tego typu działań jest potęgowany w wyniku znacznego stopnia anonimowości jakim charakteryzują się transakcje z udziałem kryptowalut, jednakże, jak zaznaczają autorzy pisma, jest to problem i tak relatywnie mniejszy, aniżeli ten z którym mamy do czynienia w przypadku transakcji gotówkowych.

 

Jak czytamy dalej, poważnym zagrożeniem z perspektywy konsumentów usług i dóbr powiązanych z kryptowalutami jest również dotychczasowy brak regulacji, którymi powinny objęte być zajmujące się ich dystrybucją firmy. Wolnorynkowy charakter tego typu ekosystemu nie daje nam zaś jakichkolwiek gwarancji uczciwych intencji, ze strony kierujących nimi osób.

 

Dlatego też, jak dowiadujemy się z omawianego dokumentu, następnym krokiem ze strony brytyjskiego rządu będzie wprowadzenie odpowiednich regulacji dotyczących m.in. procedur zapobiegania procederom prania pieniędzy i objęcie nimi przede wszystkim giełd wymiany kryptowalut w tym kraju. Wszystko to jednak, jak zaznaczają autorzy pisma, przeprowadzone w sposób gwarantujący „wsparcie dla innowacji”.

 

Tego typu propozycja ma zostać wkrótce poddana parlamentarnej dyskusji.

 

W efekcie konsultacji, rząd planuje podjąć także niezbędne działania, aby upewnić się że właściwe, wyznaczone w tym celu organa dysponują odpowiednimi umiejętnościami, narzędziami, a także podstawą prawną, aby właściwie identyfikować i w razie potrzeby zapobiegać lub ścigać wszelką nielegalną działalność mającą związek z walutami cyfrowymi – włączając w to narzędzia do konfiskaty cyfrowych środków w przypadku stwierdzenia, że transakcje z ich wykorzystaniem powiązane były z działalnością kryminalną.

 

Rząd planuje również podjąć współpracę z Brytyjską Instytucją Norm i Standardów (BSI) oraz przemysłem kryptowalut w celu wypracowania „dobrowolnych” standardów mających zagwarantować konsumentom wyższy niż dotychczas stopień ich ochrony.

 

Dodatkowo, brytyjski rząd zamierza przeznaczyć sumę około 10 milionów funtów na wsparcie badań naukowych mających wpłynąć na dalszy rozwój technologii kryptowalut i związanych z nimi projektów.

 

 

Fotografia na licencji Creative Commons: flickr.com

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności