za
bitcoin francja

Widmo regulacji nad francuskim Bitcoinem

 

Francuski ekosystem bitcoin, podobnie jak polski, znajduje nadal we wczesnych fazach rozwoju. Dobrze odzwierciedla to środowisko ustawodawcze tego kraju, próbujące na miarę swoich możliwości, ustosunkowywać się do nowych pojęć, często prezentując przy tym dynamicznie zmieniające się podejście w odniesieniu do nowych technologii płatności. Zorganizowana niedawno w Paryżu, konferencja Autorité de Contrôle Prudentiel et de Résolution była tego dobrym przykładem.

 

Jeszcze w lipcu tego roku wydawało się, że nastrój polityczno – ustawodawczy wokół Bitcoina we Francji zmierza w bardzo pozytywnym kierunku.

 

Francuski senat, w opublikowanym przez siebie raporcie, ostrzegał wtedy że nadmiernie skupianie się nad ryzykiem płynącym z korzystania z kryptowalut może niepotrzebnie zahamować rozwój tego typu technologii, odciągając uwagę od ich niezaprzeczalnych korzyści – w szczególności marginalnych opłat transakcyjnych czy też zastowowanych tam rozwiązaniach związanych z bezpieczeństwem (bitcoin to obecnie prawdopodobnie najtrudniejsza to podrobienia waluta na świecie).

 

Chociaż sam dokument optował także za wprowadzeniem pewnego rodzaju państwowych regulacji, analizując jego całokształt mogliśmy określić go jako „krok we właściwym kierunku” i wykazanie właściwej inicjatywy ze strony francuskiego rządu odnośnie technologii kryptowalut.

 

Entuzjazm ten podzielało wtedy także wiele środowisk związanych z Bitcoinem we Francji.

 

Jednak już na przeprowadzonej w zeszyłym tygodniu w Paryżu konferencji, organizowanej przez Autorité de Contrôle Prudentiel et de Résolution (ACPR) – francuski organ nadzoru monitorujący działalność tamtejszych banków i firm ubezpieczeniowych operujący pod auspicjami Narodowego Banku Francji – mogliśmy dojść do wniosku, że nastrój polityczny i regulacyjny w tej sprawie we Francji, od tamtego czasu niestety uległ już pewnym zmianom.

 

Konferencja ACPR miała na celu wyjaśnienie i sprecyzowanie stanowiska francuskich organów regulacyjnych, co do wymagań licencjonowania i prowadzenia dokumentacji, z którymi spotykają się francuskie przedsiębiorstwa związane z nowymi technologiami płatności.

 

Pierwszym owocem konferencji była publikacja raportu w którym zwraca się uwagę, że francuskie ustawodawstwo powinno w pierwszej kolejności podążać za wystosowanymi w lipcu tego roku rekomendacjami Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA). Ten zaś zwraca szczególną uwagę na potrzebę utworzenia „znaczącego organu regulacyjnego” w odniesieniu do nowych form i usług płatności.

 

Podczas, mającego miejsce na tej samej konferencji, wystąpienia, M. Jean-Claude Huyssen, dyrektor ds. licencjonowania, autoryzacji i regulacji ACPR, przedstawił także listę 70 zagrożeń powiązanych z Bitcoinem (udostępnioną pierwotnie przez EBA), przeciwstawiając im zaledwie jedną zaletę technologii – niskie koszt­y transakcyjne.

 

Podczas gdy orygnalny raport EBA skupiał się zarówno na zagrożeniach jak i korzyściach płynących z technologii kryptowalut, referat Huyssena zawierał niestety pojedynczy punkt widzenia, skupiający się przede wszystkim na niebezpieczeństwach wynikających z wykorzystywania kryptowalut.

 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na brak jakichkolwiek konsultacji francuskich władz z ekspertami i autorytetami społeczności Bitcoin (dobry przykład w tej dziedzinie dał ostatnio rząd Wielkiej Brytanii, występując z inicjatywą publicznej debaty na temat technologii Bitcoin).

 

W międzyczasie pierwszą dyrektywą ACPR w reakcji na zalecenia EBA miało być „odwodzenie instytucji kredytowych, płatniczych oraz związanych z e-walutami od nabywania, przechowywania w depozycie czy też sprzedaży jakichkolwiek walut cyfrowych.”

 

Samo EBA ma nadal w planach publikację długoterminowych zaleceń regulacyjnych odnośnie nowych technologii płatności, które zapewne w dużym stopniu określą kierunek w którym podążać będą regulacje, nie tylko francuskie, ale także ogólnoeuropejskie.

 

 

Fotografia na licencji: Creative Commons

 

Portal bitcoin.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności