antonopoulos-1

 

W ciekawym wywiadzie dla portalu ZapChain, Andreas Antonopoulos, autor, mówca i jeden z najbardziej szanowanych ekspertów technologii kryptowalut, opowiada między innymi o swojej najnowszej książce oraz o tym jak zaczęła się jego przygoda z Bitcoinem.

 

Jedno z pytań jakie zadał Antonopoulosowi prowadzący wywiad, Daniel Cawrey, dotyczyło jego pierwszego kontaktu z Bitcoinem:

 

Kiedy pierwszy raz usłyszałem o Bitcoinie, zupełnie go zignorowałem. Kojarzyło mi się to z czymś związanym z grami hazardowymi … czymś śmiesznym, przeznaczonym dla maniaków komputerowych.

 

Postrzeganie Antonopoulosa w kwestii Bicoina zmieniło się dopiero po zetknięciu z Manifestem Satoshiego Nakamoto:

 

Sześć miesięcy później przeczytałem pismo Satoshiego Nakamoto i to zupełnie zmieniło moje postrzeganie. Uświadomiłem sobie głębię tej technologii, jej potencjał, czystą inwencję która była jej częścią i fakt ile może mieć ona zastosowań. I wtedy właśnie połknąłem haczyk.

 

Na pytanie Cawrey’a o motywacje, które skłoniły Antonopoulosa do napisania książki „Mastering Bitcoin” ten odpowiada:

 

Myślę, że już wcześniej zdałem sobie sprawę, że najbardziej potrzebną w przestrzeni Bitcoina rzeczą była edukacja, a przede wszystkim edukacja techniczna. Sam zadawałem sobie wiele pytań. Czasem zaś najlepszym sposobem, aby się czegoś nauczyć jest próba nauczania tego. Ja zaś naprawdę chciałem poznać Bitcoina zdecydowanie bardziej dogłębnie aniżeli znałem go wtedy. Wiedziałem, że nie ma [na ten temat] technicznych książek, a ja od lat chciałem taką książkę napisać. To był zaś temat, który wywołał u mnie fascynację. Była to zatem idealna kombinacja.

 

Moim celem w tej książce była próba dostarczenia podstawowych informacji na temat tego jak działa Bitcoin, w dalszej kolejności zaś, pewnych bardziej zaawansowanych zagadnień dla programistów, dzięki czemu mogliby zacząć wcielać w życie innowacje.

 

antonopoulos-2

 

Prowadzący wywiad, chciał także poznać zapatrywania Antonopoulosa na, coraz prężniej rozwijającą się, społeczność bitcoinową:

 

Większość nowych technologii przechodzi przez okres szalonego wyścigu, okres technologicznych siewów i prób wypracowania sobie dominującej pozycji w tej technologii. Obserwowaliśmy to już w przypadku samochodu, kolei czy elektryczności. Obserwowaliśmy to także w czasach wczesnego Internetu. W ciągu tych okresów, wiele bardzo ambitnych osób, bardzo szybko weszło w tę przestrzeń, bardzo szybko przewinęła się przez nią także ogromna ilość pieniędzy.

 

Często przyciąga to jednak oszustów finansowych, ludzi pozbawionych skrupułów, którzy pragną wykorzystać duży przepływ pieniędzy, a także ekscytacje i zainteresowanie w danej przestrzeni. Dlatego w niektórych przypadkach widzimy wiele oszustw. Mieliśmy z tym już do czynienia w przypadku każdej technologii. Bitcoin pod tym względem jest jednak dość specyficzny, ponieważ sam również dotyczy pieniędzy. Daje przez to jeszcze większy bodziec dla tego rodzaju procederów.

 

Przez ostatnich kilka lat jednakże, obserwowaliśmy iż społeczność [bitcoinowa] stawała się coraz bardziej mainstreamowa. Podczas gdy technologia przyjmowała się na szerszą skalę, zaczynała odzwierciedlać normy, kulturę, wybory i pragnienia bazy jej użytkowników. Zatem, wraz z przebijaniem się tej bazy do głównego nurtu, społeczność staje się bardziej mainstreamowa i sam Bitcoin zaczyna odzwierciedlać to pod każdym względem.

 

Andreas Antonopoulos po raz kolejny podkreślił, iż w jego mniemaniu, najlepszym sposobem na zainteresowanie większej liczby użytkowników technologią Bitcoina, jest rozdawanie im samych bitcoinów:

 

Myślę, że bitcoina łatwiej się doświadcza niż się go tłumaczy. W wielu przypadkach, wyjaśnienie działania Skype’a pociąga za sobą dużą ilość technicznych pojęć, jednak jeśli pokażesz komuś wideo jego mamy zza oceanu, trafia to do nich.

 

Mam tu na myśli doświadczenie prostoty użytku, możliwości szybkiego przemieszczania pieniędzy w dowolne miejsce na świecie, z niewielką liczbą ograniczeń.

 

Prowadzący wywiad, Daniel Cawrey, pytał również o opinię Antonopoulosa w sprawie obowiązujących obecnie w Stanach Zjednoczonych regulacji i przepisów dotyczących m.in. prania pieniędzy (AML), przeciwdziałania działalności terrorystycznej (CFT), a także wymogu prowadzenia rejestru bazy klientów (KYC) oraz ich wpływu na rozwój przemysłu kryptowalut:

 

Myślę, że ludzie powinni najpierw poznać swoich bankierów. Ponieważ, jeśli spróbują poznać swojego bankiera, może okazać się, że finansuje on podżegaczy wojennych, tyranów i despotów; że ich bankier jest kryminalistą, któremu udaje się uciec od odpowiedzialności pomimo popełnionych przestępstw i uniknąć więzienia; że ich bankier kieruje ich rządem.

 

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.