I miałeś rację. Wiem też, że jesteś jednym z pierwszych założycieli platformy wymiany Bitcoina w świecie kryptowalut, a wiadomo, że początki bywają trudne. Jak to było w twoim przypadku?


Na początku to było tylko hobby, mój pierwszy kantor wymiany postawiony na Wordpressie otrzymał wiele pochlebnych opinii od ludzi z całego świata, wszyscy chętnie pomagali i dzielili się swoimi doświadczeniami. Pierwszy poważny problem powstał w momencie pojawienia się na moim koncie kradzionych (nie przeze mnie) pieniędzy. Wtedy bank zareagował w dziwny sposób. Jego strategia polegała na zamrożeniu wszystkich środków na koncie i nie robieniu niczego więcej. Dla mnie oznaczało to poważne kłopoty. Prowadziłem biznes o wysokim przepływie pieniędzy, próbowałem się dowiedzieć dlaczego pieniądze są zamrożone i odzyskać je możliwie jak najszybciej po to, aby firma mogła zacząć znowu funkcjonować. Rezultat był taki, że 5 razy byłem zmuszony do zmiany banku, a conajmniej 10 kont zostało zamrożonych lub zamkniętych.
Obecnie współpracujemy z kilkoma bankami, które rozumieją ideę Bitcoina.


A czym jest Btcx I jakie usługi oferuje?


Btcx to platforma pozwalająca w prosty sposób wymieniać Bitcoiny na szwedzkie korony i odwrotnie. Jestesmy zintegrowani ze szwedzkim systemem obsługi płatności i z największymi kantorami wymiany Bitcoina na świecie co powoduje, że nasze usługi są szybkie, proste i uczciwie wycenione. Ostatnio dodaliśmy do systemu kolejne kryptowaluty takie jak Litecoin, Feathercoin, PrimeCoin i Ripple.
Spełniamy też oczekiwania naszych klientów oferując standardowe opcje płatności dla sklepów internetowych, jak również bezpieczne sposoby przechowywania Bitcoinów.


Gdzie mieści się siedziba Waszej firmy. Klienci z których krajów będą mogli korzystać z Waszych usług?


W chwili obecnej obsługujemy Szwecję, ale przygotowujemy naszą platformę do użytku międzynarodowego, a Polska będzie pierwszym krajem, z którym rozpoczniemy współpracę.


Co innowacyjnego jest w Waszej ofercie i czym róźnicie się od podobnych platform?


Nasza moc innowacji wynika z wizji, że Bitcoin i inne zdecentralizowane waluty staną się walutami całego świata. Aby osiągnąć ten cel przysłuchujemy się temu, co mówią nasi klienci i bazujemy na ich opiniach. Na razie jesteśmy kantorem wymiany, gdzie można bitcoinami zapłacic za rachunki, co jest wysoko cenione przez naszych klientów, ale już wkrótce, bo wiosną 2014 roku, ogłosimy powstanie nowej platformy. Jednak to jest jeszcze tajemnicą.


Jakie jest Twoim zdaniem miejsce Bitcoina i innych kryptowalut w systemie globalnym, czy to poważne zagrożenie dla obecnych systemów monetarnych?


Tak jak powiedziałem wcześniej, postrzegam bitcoina jako walutę światową. Wierzę, że destrukcyjne moce zdecentralizowanych walut są przeogromne i że cały system finansów, jaki  istnieje obecnie, wkrótce ulegnie zmianie.


A twój ogólny pogląd na temat obecnej ekonomii, źródeł kryzysu, upadku dolara, propozycji Chin stworzenia waluty opartej na parytecie złota?


Świat potrzebuje dziś nowego, globalnego systemu monetarnego.
Amerykański dolar prowadzony przez FED funkcjonuje tylko dla dobra FED, euro nie zaspokaja do końca potrzeb Europy, yuan ogranicza sie do Chin, dlatego istnieje duże zapotrzebowanie na wspólną walutę i Bitcoin może sie okazać tym systemem, któremu zaufają Europa, Chiny i cała reszta świata.


Wiemy, że Twoja firma będzie się rozwijać i macie wspaniałe plany na przyszłość. Czy nasz portal informacyjny bitcoin.pl może jako pierwszy napisac o tym, kiedy już będziecie gotowi  zdradzic swój sekret w Polsce?


Na pewno będziecie pierwsi, którzy się o tym dowiedzą.


I ostatnie pytanie, jesteś znany z tego, że promujesz bitcoina w bardzo wyjątkowy i pomysłowy sposób. Nie trudno się domyślic jaki napis widnieje na tablicy rejestracyjnej twojego samochodu, zamierzasz też zorganizować wieczór body painting, a na ciałach modeli będą malowane bitcoiny, co jest inspiracją dla tego typu pomysłów?


Powiedziałbym że wolność. Mam doświadczenia w medytacji i życiu zgodnym z naturą, co daje mi to samo poczucie wolności co Bitcoin. Uważam, że zdecentralizowane waluty mogą przybliżyć każdego z nas o jeden krok do finansowej wolności. Dlatego promuję go, nawet w niestandardowy sposób.


Dziękuję Ci za interesujący wywiad.


Wywiad i tłumaczenie:
Bitcoin Lady, redakcja bitcoin.pl

 

2013-11-03 13.01.40-2