pobrane

 

Po premierze opensourcowego portfela Trezor, pojawił się Keepkey kolejny „klon” korzystający z jego oprogramowania.

 

Keepkey wyróżnia się kilkoma cechami, które stawiają go na lepszej niż oryginał pozycji:

 

  • obsługa wielu kryptowalut (obecnie BTC, tBTC, LTC, NMC, DOGE, DASH)
  • duży wyświetlacz OLED (256×64 3.12″)
  • metalowa obudowa

 

Ponieważ portfel ten zgodny jest z protokołem Trezor, jego obsługa jest bardzo do niego podobna. Pierwsza inicjacja wymaga podłączenia do PC z zainstalowana wtyczką w przeglądarce Chrome lub z klientem napisanym w Pythonie. Obecnie nie ma więcej zgodnego z nim oprogramowania.

 

Podobnie jak inne portfele sprzętowe, każda transakcja jest podpisywana wewnątrz urządzenia (klucze prywatne nie są nigdy ujawniane) a dzięki dużemu wyświetlaczowi użytkownik ma możliwość podglądnięcia podpisywanej transakcji i zweryfikowania, czy informacja na urządzeniu pokrywa się z danymi na komputerze.

 

Każda transakcja musi być potwierdzona ustawionym przez użytkownika kodem PIN, który jest też wymagany do uruchomienia urządzenia przy podłączaniu. Przy jego zagubieniu/kradzieży wielokrotne wprowadzenie błędnego PIN powoduje wymazanie wszystkich informacji z portfela uniemożliwiając kradzież środków na nim zawartych.

 

Do generowania adresów Keepkey używa standardów BIP32, BIP39 i BIP44, dzięki czemu backup wszystkich kluczy polega na zapisaniu tylko 12 słów użytych jako źródło entropii dla generatora adresów. Można więc bez problemu użyć tych samych adresów na kilku urządzeniach a odtworzenie portfela np. w przypadku uszkodzenia urządzenia nie stanowi żadnego problemu na każdym urządzeniu czy programie zgodnym z tymi standardami.

 

Do wygenerowania hasła głównego używane jest połączenie entropii wbudowanego w Kepkeey generatora sprzętowego TRNG oraz komputera z którego przeprowadzamy inicjację. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma możliwości odtworzenia identycznych warunków i wygenerowania takich samych kluczy na dwóch urządzeniach.

 

Oprócz podpisywania transakcji urządzenie umożliwia również podpisywanie wiadomości. Użytkownik na komputerze wpisuje wiadomość i wybiera adres, którym ma być ona podpisana. Na urządzeniu pojawi się konieczność potwierdzenia całej operacji i (po potwierdzeniu) podpis zwracany jest do komputera.

 

Keepkey jest również projektem typu opensource. Źródła wszystkich programów są dostępne na GitHubie. Istnieje również możliwość wgrania własnoręcznie skompilowanego oprogramowania z dowolnymi wprowadzonymi zmianami. W takiej sytuacji urządzenie będzie podczas uruchamiania informowało o zainstalowanym oprogramowaniu które nie jest podpisane przez twórców.

 

Na chwilę obecną cena urządzenia nie jest jeszcze znana.

 

Strona projektu: keepkey.com