AtomicSWAP

 

Międzywalutowy atomic swap jest formą transakcji w której strony wymieniają się kryptowalutami bez pośrednictwa instytucji typu giełda czy kantor.


Jak to jest możliwe?


Mechanizm może działać na zasadzie trustless (bez zaufanych pośredników) oraz natywnie (używając istniejących w monetach protokołów) dzięki wykorzystaniu sieci Lightning Network.


Jeżeli więc Alicja chce się wymienić z Bolkiem BTC za LTC, to jedyny warunek jaki muszą spełniać to posiadanie aktywnego kanału LN w obu walutach o pojemności wystarczającej do przesłania monet w odpowiednim kierunku. W „najgorszym” przypadku musi zostać stworzony nowy kanał płatności.


Dzięki mechanizmom zabezpieczeń transakcji jakie posiada LN operacja jest całkowicie bezpieczna (żadna ze stron nie może odebrać monet bez wysłania swoich) a w przypadku braku potwierdzenia transakcji zablokowane na czas wymiany monety stają się z powrotem dostępne wysyłającemu po określonym czasie (np 24-48h).

Realizacja takiej wymiany jest możliwa dzięki wykorzystaniu transakcji multisig i kryptovoodo.

 


Jak to działa?


Alicja i Bolek wspólnie ustalają swój tajny klucz „x”.
Używając hasz(x) jako części podpisu oraz klucza odbiorcy w drugiej sieci jako drugiego podpisu każda ze stron szykuje swoją transakcję wysyłania zabezpieczoną w czasie.


Jeżeli żadna ze stron nie ujawni „x” to zablokowane monety wrócą do właściciela.


Ujawnienie „x” przez jedną ze stron w jednym łańcuchu powoduje ujawnienie części podpisu transakcji i daje możliwość pełnej realizacji transakcji w drugim łańcuchu. Będzie to jednak wymagało ujawnienia „X” również w drugim łańcuchu i tym samym pokazanie części podpisu niezbędnej do zakończenia wymiany w pierwszym łańcuchu. Nie ma znaczenia kto jest pierwszy - ostatecznie obie strony muszą ujawnić „x” w swoim łańcuchu i swoją cześć podpisu drugiej stronie. Tylko tak transakcja może zostać zrealizowana.


W przypadku gdyby tylko jedna ze stron użyła „x” w swojej sieci, transakcja nie będzie zrealizowana bo będzie brakować drugiej części podpisu - czyli nadal ważna będzie blokada czasowa zabezpieczająca środki.


 

Co to oznacza dla użytkowników kryptowalut?

 

Do tej pory transakcje bez pośredników możliwe były wyłącznie w obrębie jednego łańcucha bloków danej waluty. Dzięki atomic swap zniknie potrzeba korzystania z usług podmiotów trzecich takich jak giełdy kryptowalutowe a co za tym idzie również wymóg zaufania (o ile nie są to giełdy zdecentralizowane). Jak można się domyślać, atomic swap jest też dobrym rozwiązaniem dla procesorów płatności i ich klientów, którzy mogą zyskać większy wybór form płatności nie ograniczając się np. do samego BTC.

 

Dwa dni temu miała miejsce pierwsza testowa transakcja tego typu między siecią Litecoin i Bitcoin. Na gotowe rozwiązanie dostępne dla mass, przyjdzie nam jeszcze poczekać.