SegWit2x

 

Niestety zapowiadany na 16 listopada fork Segwit2x został odwołany.

 

Informację o odwołaniu zamieścił Mike Belshe z Bitgo.com na lists.linuxfoundation.org

 

Pod oświadczeniem podpisali się Wences Casares, Jihan Wu, Jeff Garzik, Peter Smith i Erik Voorhees.

 

"Naszym celem zawsze była płynna aktualizacja Bitcoina. Chociaż mocno wierzymy w potrzebę większych bloków, jest coś, co uważamy za jeszcze ważniejsze: utrzymywanie społeczności razem w zgodzie. Niestety, jasne jest, że nie wypracowaliśmy wystarczającego konsensusu aktualizacji bloku w tym czasie. Kontynuacja obecnej ścieżki może podzielić społeczność i być przeszkodą dla wzrostu Bitcoina. To nigdy nie było celem Segwit2x." – czytamy w oświadczeniu

 

Przypomnijmy, SegWit2x miał być inicjatywą pod którą podpisało się 58 firm z 22 krajów, a także kopalnie reprezentujące łącznie 83.28% aktualnej mocy obliczeniowej sieci Bitcoin w dniu porozumienia. Nowy fork zakładał zwiększenie rozmiaru bloku do 2MB. SegWit2x był również chyba największą w historii kością niezgody wśród bardzo podzielonej bitcoinowej społeczności.

 

Niestety planowany fork zaplanowany był w fatalnym momencie, w czasie jednego z największych i spektakularnych wzrostów Bitcoina. Gdyby fork doszedł do skutku doszłoby do dużego zamieszania w sieci i prawdpodobnie na rynku. Większość mocy była za SegWit2x, więc łańcuch Bitcoin Core, z którego obecnie wszyscy korzystają byłby zagrożony. Ciężko nawet wyobrazić sobie jakie mogłoby mieć to skutki ekonomiczne.

 

Prawdopodobnie to właśnie między innymi pobudki ekonomiczne były przyczyną rezygnacji części sygnatariuszy i firm oraz odwołania wsparcia dla SegWit2x. Gdyby kurs Bitcoina był w dołku, szanse na fork i chęć zmian byłyby zapewne większe.

 

Na informację o porzuceniu SegWit2x mocno zagregował rynek, najpierw sporym wzrostem i następnie gwałtownym spadkiem o ok. 10%.

 

kurs2X

 

Z jednej strony, dla kursu (krótkim terminie) jest to w pewnym sensie dobra wiadomość, gdyż nie będzie poważnego zamieszania w sieci a co za tym idzie, potencjalnie też w kursie. Oczywiście w pewnym sensie, gdyż długoterminowo zapchany jedno megowy blok i wysokie prowizje mogą kurs zdołować.

 

Z drugiej strony, kurs po części windowali zapewne inwestorzy, którzy skupując BTC liczyli na darmowe monety BTC1, a jak pokazuje historia z forkiem Bitcoin Cash, można było na nim naprawdę dobrze zarobić. Po wycofaniu forka SegWit2x ciężko przewidzieć, czy pozostaną nadal przy BTC.