BitcoinGold2

 

W ciągu najbliższej doby (lub nieznacznie dłużej) wraz z blokiem 491407, będziemy świadkami kolejnego mniejszościowego hard forka na Bitcoinie o nazwie Bitcoin Gold.

 

Ponad 2.5 miesiąca temu powstał fork Bitcoina o nazwie Bitcoin Cash. Na fali popularności oraz początkowo bardzo korzystnego i atrakcyjnego kursu, z czasem mogą powstawać kolejne forki czysto spekulacyjne.  

 

Mieliśmy już etap powstawania setek kryptowalut. Zdecydowana większość powstała wyłącznie w celach spekulacyjnych. Później przyszła pora na ICO, które gromadziło setki milionów dolarów w ekspresowym tempie. Kolejnym etapem spekulacji będą najprawdopodobniej forki Bitcoina.

 

Jaka jest przewaga forków nad nowymi kryptowalutami?

 

Najistotniejszą jest dystrybucja. Każdy użytkownik Bitcoina staje się automatycznie posiadaczem takiej ilości monet nowego forka ile posiada BTC. Liczba posiadaczy danej kryptowaluty odpowiada jej popularności a co za tym idzie wycenie. Wiele nowych kryptowalut umierało tak szybko jak powstawało z powodu małego zainteresowania. Forki na start dostają miliony potencjalnych użytkowników!

 

Dostrzegli to „pomysłodawcy” zbliżającego się forka Bitcoin Gold i postanowili to wykorzystać. Aby zainteresować nowym forkiem przyszłych użytkowników, Bitcoin Gold będzie się różnił od obecnego Bitcoina kilkoma szczegółami:

 

   1.Zmiana algorytmu

 

Zmienię ulegnie algorytm Proof-of-work z z SHA256 na Equihash, taki jak w ZCash. Oznacza to, że Bitcoin Goldów nie pokopiemy sobie na bitcoinowych koparkach ASIC. Kopać zaś będzie mógł każdy na GPU czyli kartach graficznych. Według pomysłodawców Gold, ma to zwiększyć decentralizację miningu z czym oczywiście nie można się nie zgodzić. Biorąc pod uwagę, że mining GPU na Ethereum przechodzi do lamusa, tysiące "bezrobotnych” górników kopiących do tej pory ETH  kartami graficznymi może się nowym forkiem zainteresować. Oczywiście wszystko to kwestia opłacalności wydobycia.

 

Nowy protokół jest również trudny do zaimplementowania w układach ASIC z powodu dużej roli RAMu, a to oznacza, że koparki ASIC, jeśli powstaną, mogą nie być tak wydajne jak te do SHA256 (w porówaniu do GPU). Oczywiście to pewnie tylko kwestia czasu…i kursu.

 

   2. Zmiana trudności wydobycia

 

W Bitcoinie zmiana trudności następuje co 2016 bloków, co w przybliżeniu daje około 2 tygodnie. W Bitcoin Gold co… 1blok! Biorąc pod uwagę problemy Bitcoin Cash, wydaje się być to złym pomysłem. Górnicy w zmowie będą mogli celowo manipulować trudnością w celach spekulacyjnych.

 

BitcoinGold

 

Nowy fork będzie miał zaimplementowany SegWit oraz Replay Protection (jeszcze nie gotowy).  

 

Kontrowersje

 

Początkowo oficjalna strona btcgpu.org zawierała informacje, że „twórcy” mieli wykopać 16 000 bloków po 12.5BTG, co daje 200 000 monet! Zebrane w ten sposób fundusze miały zostać poświęcone na rozwój projektu i reklamę ;) Informacja na ten temat już zniknęła...

 

Również miało nie być Replay Protection, które zabezpiecza monety z oryginalnego forka, przy wysyłaniu tych z nowego. Okazuje się, że będzie, jednak na chwilę obcną jest niegotowy.

 

Mówiło się również, że kod będzie zamknięty, jednak jest udostępniony na GitHubie.

 

Generalnie w sieci można znaleźć dużo informacji, o tym że Bitcoin Gold to zwykłe oszustwo. Jeśli twórcy faktycznie zrezygnowali z premine (to się dopiero okaże), oraz kod źródłowy faktycznie jest otwarty, są to raczej stwierdzenia na wyrost, jednak wiele rzeczy jest podejrzane i trzeba zachować szczególną ostrożność.

 

Jak otrzymać BTG?

 

Tak samo jak w przypadku Bitcoin Cash. Zasada jest podobna. Robimy kopię obecnego portfela Bitcoin przed forkiem i eksportujemy klucze do nowego portfela Bitcoin Gold. Jak pokazuje historia na przykładzie Bitcoin Cash, portfele dla Bitcoin Gold mogą być końmi trojańskimi, czyli mogą ukraść nasze Bitcoiny, dlatego przed przystąpieniem do eksportu kluczy, należy przenieść nasze Bitcoiny do innego portfela czyli:

 

  1. Robimy backup portfela Bitcoin
  2. Przelewamy bitcoiny do innego portfela
  3. Po forku, eksportujmy klucze ze starego (pustego już, jak wynika z punktu 2) portfela Bitcoin do portfela Bitcoin Gold (modlimy się, aby nie zawierał wirusów, które antywirus wykryje po wielu dniach, tygodniach). Najbezpieczniej skompilować kod ze źródeł, wcześniej go analizując, jednak jest to zadania dla użytkowników zaawansowanych. Dobrze też odpalić portfel Gold w hermetycznym środowisku, np. na maszynie wirtualnej albo innym komputerze.

 

Robisz to na własne ryzyko, ze świadomoscią, że może pójśc coś nie tak i stracisz swoje BTC

 

Jak pokazuje też historia najlepiej na monetach poprzedniego forka wyszli użytkownicy giełd, którzy trzymali na nich bitcoiny. Mieli oni dostęp do nowych monet na giełdzie dużo szybciej niż użytkownicy zwykłych portfeli, a dzięki temu mogli je sprzedać po dużo wyższej cenie. Pozostali użytkownicy czekali wiele dni, aż giełdy zaimplementują kod umożliwiające depozyty. Ostrzegamy jednak, że przechowywanie środków na giełdzie nie jest bezpieczne.

 

Z polskich giełd BTG będzie obsługiwać Bitmarket i BitBay. Użytkownicy tych giełd mający na nich BTC przed forkiem, dostaną tyle samo BTG po forku.

 

Co oznacza nowy fork dla użytkowników Bitcoina?

 

Nic. Nic też nie musisz robić. Twoje bitcoiny są bezpieczne. Jest to fork mniejszościowy. 

 


 

Bitcoin Gold - fork Bitcoina

 

Nazwa Kodowa: BTCGPU

Skrót na giełdach: BTG

Algorytm: Equihash