SegWit1 

 

 

Dziś z blokiem 481823 aktywowany został SegWit. Usprawnienie mające na celu między innymi zwiększenie maksymalnej przepustowości Bitcoina.

 

O samym SegWit pisać już nie będziemy, więcej informacji w poprzednim artykule.  Dla samych użytkowników najważniejszą funkcją jest zwiększenie maksymalnej przepustowości, jednak będzie mogło być to osiągnięte wyłącznie wtedy, gdy użytkownicy będą takich transakcji używać oraz posiadać odpowiednie oprogramowanie.

 

Mamy już pierwszą transakcję SW w sieci:

8f907925d2ebe48765103e6845c06f1f2bb77c6adc1cc002865865eb5cfd5c1c

 

Aktywacja Segregated Witness, była możliwa jedynie dzięki porozumieniu „NYA” (New York Agreement). Wcześniej SW próbowano wdrożyć bezskutecznie przez kilka miesięcy z powodu braku poparcia górników.

 

Porozumienie NYA podpisane przez przedstawicieli kopalń oraz ponad wielu firm bitcoinowych czyli - SegWit2x zakładało aktywację SW pod warunkiem zwiększenia wielkości bloków do 2MB przez Hard Fork.

 

Był to rozsądny i uczciwy kompromis a blok 2MB uczciwą ceną za wprowadzenie SegWit. Generalnie większość powinna być zadowolona z tego rozwiązania.

 

Niestety zespół Core już oficjalnie zadeklarował, że odcina się od projektu SegWit2x i nie wyrazi zgody na zwiększenie wielkości bloku. Tym samym górnicy oraz przedstawiciele infrastruktury zostali przez deweloperów „wykiwani”, choć ci oficjalnie nigdy nie poparli samej inicjatywy 2x.

 

Zespół Core dopiął swego, SW jest częścią Bitcoina. Górnicy którzy zgodzili się na SW wyłącznie pod warunkiem zwiększenia bloku do 2MB, przedstawiciele infrastruktury oraz duża część społeczności ma prawo czuć się jednak oszukana.  Nie wykluczone więc, że powstanie kolejny  po „Bitcoin Cash” fork Bitcoina - BTC1. Tu zespół Core znów sięgnął jednak po kolejny cios poniżej pasa i zagroził procesem na podstawie złamania patentu – chodzi o SegWit do którego roszczą sobie prawo.

 

Można założyć, że Core nigdy nie zgodzi się na zwiększenie przepustowości sieci poprzez zwiększenie bloku, gdyż ma odmienną koncepcję polegającą na przeniesieniu transakcji poza łańcuch główny, czyli Lightninig Network.