Counterparty


W reakcji na pojawienie się nowych kryptowalut umożliwiających programowanie cyfrowych kontraktów (np. Ethereum, czy Lisk), szybko powstały projekty dodające w różny sposób taką funkcjonalność do Bitcoina. Do odnotowanych już przez nas RootStocka i Bloq dołącza właśnie Counterparty.


Counterparty jest platformą z dwuletnią już historią. W przeciwieństwie do pozostałych wymienionych projektów jej cele były początkowo nieco inne. Platforma pozwalała na tworzenie własnych cyfrowych aktywów (prywatnych żetonów) z możliwością wypłacania dywidend, tworzenia kryptograficznych dowodów publikacji, crowdfundingu, systemu głosowania, monet w grach komputerowych itp. Obecnie zaś twórcy Counterparty poinformowali o osadzeniu w projekcie kompletnej maszyny wirtualnej Ethereum. Po zakończeniu prac będzie można w prosty sposób przenosić cyfrowe kontrakty z Ethereum do Counterparty.

Inaczej niż RootStock czy Bloq, Counterparty nie korzysta z łańcucha bocznego, ale umieszcza swoje transakcje bezpośrednio w łańcuchu Bitcoina. Są one zawsze bardzo małe, ponieważ towarzyszące im dane są umieszczone w bazach utrzymywanych przez węzły Counterparty (które są jednocześnie pełnymi węzłami Bitcoina). Counterparty posiada też swoją własną walutę (XCP), używaną do rozliczeń kontraktów, a także już wkrótce do opłacania ich wykonywania przez węzły. W Ethereum tę rolę pełnią tokeny „gas”, tutaj jedno XCP pełniłoby podwójną rolę. Programiści Counterparty pracują też nad umożliwieniem rozliczania kontraktów w prywatnych monetach korzystających z silnika Counterparty.

Maszyna wirtualna Ethereum znajduje się obecnie w końcowej fazie testowania i integracji z protokołem i infrastrukturą Counterparty. Trudno w tej chwili przewidzieć jaką popularność zdobędą w przyszłości inteligentne kontrakty, na dzień dzisiejszy wygląda to bardzo obiecująco.