bloq

 

Inteligentne kontrakty to coś, dzięki czemu kryptowaluty nabierają nowego znaczenia. Trend zapoczątkowało Ethereum, w ślad za nim podążył Lisk. Na inteligentnych kontraktach bazuje też hit ostatnich dni: DAO. W tym momencie Bitcoin zaczął wydawać się projektem nieco przestarzałym, jednak nie na długo.

 

Pierwszą implementację cyfrowych kontratków (smart contract) dla Bitcoina zapowiedział RootStock, kolejną jest Bloq czyli projekt znanego dewelopera Bitcoina, Jeffa Garzika.

Bloq omija podstawowy niedostatek Bitcoina jako podstawy do inteligentnych kontraktów – programistyczną niekompletność jego języka skryptowego. W Bitcoinie język ten pełni bowiem rolę pomocniczą i służy do określania kiedy i jak można wydać wejścia danej transakcji. Twórca Ethereum, Vitalik Buterin poszedł o krok dalej i uczynił język skryptowy kompletnym („w sensie Turinga” jak precyzują naukowcy), co oznacza, że można w nim napisać dowolny program.

 

W tym momencie można obrazowo powiedzieć, że sieć Ethereum stała się wirtualnym, kryptograficznie zabezpieczonym komputerem. Do tego celu powstał język programowania Solidity, uwalniający od potrzeby pisania programów, czy też inaczej mówiąc kontraktów, przez mozolne składanie kodów operacji.

O krok dalej poszedł projekt Lisk, dzięki któremu zamiast uczyć się nowego języka, kontrakty można tworzyć w popularnym JavaScripcie. Oba te projekty nie są jednak wolne od „wad wieku dziecięcego”, przede wszystkim słabej infrastruktury ,małej kapitalizacji oraz – jak to zwykle bywa w nowym kodzie – błędów.

Tu na scenę wkracza Bloq i jego doświadczony autor Jeff Garzik. Strona projektu niedwuznacznie sugeruje chęć zainteresowania klientów korporacyjnych, co z kolei powinno oznaczać wysoką jakość kodu. Aktualnie projekt składa się z dwóch komponentów. Bloq Router jest po prostu wydajnym pełnym węzłem sieci Bitcoina, jeżeli wierzyć autorowi, najbardziej wydajnym i najbezpieczniejszym jaki istnieje.

 

Można się zgodzić z tym, że wydajność węzła Core przebić nietrudno, co do bezpieczeństwa, to jak zwykle odpowiedź przyniesie czas. Aktualnie Bloq Router odpowiada funkcjonalnie Core, ale jak zaznacza Garzik, może być również kompatybilny z Bitcoin Classic. Drugim elementem jest Bloq Ora czyli element tworzący coś w rodzaju „systemu operacyjnego blockchaina” wykonującym kontrakty w łańcuchu bocznym.

 

Dzięki Ora można je pisać w wielu językach programowania, np. w C++, Javie czy Pythonie, a następnie osadzić je w łańcuchu bocznym. Ten zaś powiązany jest z łańcuchem Bitcoina. Łańcuch boczny może być kopany całą mocą sieci Bitcoina poprzez merged mining.

Takie podejście ma co najmniej cztery zalety wobec Ethereum. Po pierwsze rozbudowany kod cyfrowych kontraktów nie obciąża głównego łańcucha bloków, co już staje się  problemem dla Ethereum. Po drugie zaś ogromna moc sieci BTC daje bardzo dobre zabezpieczenie kryptograficzne łańcuchów bocznych, w przeciwieństwie np. do Liska. Po trzecie jeżeli kontrakty używają BTC jako waluty rozliczeniowej, jej kapitalizacja pozwala na lepsze obsłużenie dużych inwestycji aby nie doszło do sytuacji jak ostatnio na DAO, kiedy to tworzenie DAO pochłonęło dużą część ETH windując jego cenę, co było niekorzystne dla inwestorów DAO i być może na końcowy wynik zebranych przez DAO funduszy. Niewątpliwie mocny jest też czwarty atut, czyli większa liczba dostępnych języków programowania, dzięki czemu programiści nie musza się uczyć nowego języka programowania.

Co ciekawe farzik sugeruje również możliwość wykorzystania Bloq poza łańcuchem Bitcoina, wtedy użytkownik kopie sobie po prostu własny, niezależny łańcuch. Może to być interesujące dla organizacji nie wymagających rozproszonego zaufania i publicznego rejestru transakcji. Garzik sugeruje również możliwość powstania sieci zaufania drugiego poziomu złożonej z publicznych instancji Bloq Ora powiązanych z łańcuchem Bitcoina, które pozwalają na jednoczesne wykonanie tego samego kontraktu, porównanie wyników i zbudowanie konsensusu.

Jak widać, mimo ogłoszenia już Ethereum Bitcoinem 2.0, król nadal jest jeden. Jego największym atutem jest sprawdzająca się już siódmy rok mocna infrastruktura oraz co najważniejsze duża popularność.

 

Zdjęcie: Bloq.com