blockchainm

 

Rozłam wśród deweloperów Bitcoin Core trwa. Ponieważ nie ma wśród nich spójnej wizji dalszego rozwoju sieci pojawiają się kolejne wersje zmian. O BIP102 już pisaliśmy, teraz pojawił się fizyczny fork głównego kodu Core który uwzględnia jego implementację (Bitcoin Classic). Wygląda na to, że zdobywa on coraz większą przychylność wśród deweloperów jak i kopalń.

 

Powstanie Classica jest skutkiem niedawnej konferencji w Hong Kongu gdzie, opowiedziało się za nim większość zgromadzonych osób. Większość głosów było właśnie za ustaleniem maksymalnej wielkości bloku na 2MB. Classic zebrał już spore grono deweloperów, którzy wcześniej zgłaszali inne propozycje. W skład zespołu Classic wchodzą obecnie Jonathan Toomim, Gavin Andresen, Ahmed Bodiwala, Jeff Garzik, Peter Rizun. Jako że mamy tu Gavina Andersena, wygląda na to, że XT idzie w zapomnienie(?).

 

Co tak naprawdę to oznacza? Wytrącony został argument zwolenników XT twierdzących, że nie ma fizycznie innego kodu a zmiana jest niezbędna. Niestety, Classic nie niesie ze sobą żadnych dodatkowych zmian (w temacie zwiększenia wielkości bloku) więc jest to tylko tymczasowa „łata” na protokole. Zakładając jakikolwiek wzrost zainteresowania Bitcoinem w przyszłości, protokół musi mieć również wbudowany mechanizm podnoszenia wielkości bloku bez tworzenia hardforka.

 

Classic tego nie ma, mamy jedynie zwiększenie maksymalnej wielkości bloku do 2MB. Jest jednak przygotowana zmiana, oparta na BIP101 która zakłada zwiększenie bloku do 2MB w marcu i do 4MB w 2018 roku. Wygląda więc na to, że sami deweloperzy nie są do końca pewni jak finalnie będzie wyglądał ich hardfork.

 

Co nas czeka? Jako że zmianę tą popiera zarówno spore grono deweloperów jaki i spora ilość kopalni (72% mocy sieci, bazując na ankietach z HK) możemy zakładać, że dość szybko zaczną pojawiać się bloki oznaczone „Classic ready” a wtedy nastąpi hardfork.

 

miningclassic1

 

Na szczęście, dla większości użytkowników zmiana ta nie będzie wymuszała zmian w używanym oprogramowaniu. Użytkownicy „lekkich” portfeli SPV (np. Multibit, Myceium czy Electrum) nie będą musieli nic robić. Aktualizację będą jednak musieli wykonać wszyscy użytkownicy Bitcoin Core oraz serwisy bitcoinowe/kopalnie. Ze względu na to, że jest to drobna zmiana, nie będzie konieczności ponownego indeksowania całej bazy danych.

 

Po zwiększeniu wielkości bloku, zmniejszą się prowizję za przelew gwarantujące szybki czas potwierdzenia transakcji. Transakcje bez prowizji również powinny być zatwierdzane szybciej niż jest obecnie.

 

Jako że Classic nie wnosi (jeszcze) żadnego mechanizmu kolejnych adaptacji maksymalnej wielkości bloku, prawdopodobnie w ciągu najbliższego roku czeka nas kolejna duża aktualizacja która będzie taki mechanizm zawierać. Analizując obecne tempo wzrostu ilości transakcji w sieci wprowadzana zmiana „powinna” wystarczyć na kilkanaście/kilkadziesiąt najbliższych miesięcy. Jako, że Classic wymaga hardforka, po jego pomyślnym wprowadzeniu powinny również zniknąć głosy krytyków twierdzących o niebezpieczeństwie jego wprowadzania. Użytkownicy Bitcoin Core są przyzwyczajeni do okresowej aktualizacji programu, tak więc z ich strony głosów sprzeciwu nikt się nie spodziewa.

 

Fotografia na licencji Creative Commons:Flickr.com